Opera

Museal Otello

Regien i Operaen er problematisk, men de musikalske prestasjonene er gode.

MARITA SØLBERG: Imponerer som Desdemona, og er med på å redde «Otello», som har et grunnleggende regi-problem. Foto: Erik Berg/DNOBMARITA SØLBERG: Imponerer som Desdemona, og er med på å redde «Otello», som har et grunnleggende regi-problem. Foto: Erik Berg/DNOB

Giuseppe Verdi

Otello

Arrigo Boito (libretto)

Georg Zlabinger (regi), Julia Jones (dirigent), Daniel Johansson, Marita Sølberg, Yngve Søberg

Den Norske Opera & Ballett, 25. januar

Når sceneteppet går opp i «Otello» (1887), Verdis nest siste opera, og hans andre basert på et Shakespeare-stykke, står karakterene på utstilling. Regikonseptet fra Georg Zlabinger sier at vi befinner oss på et museum. Koret representerer publikum, men med en litt for enhetlig klesstil tror jeg de færreste i salen føler seg inkludert. Karakterene får så liv, og vi – eller koret – kan deltakende betrakte det som skjer på scenen i et historisk tilbakeblikk.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Musikkmagasinet

Album

Modige pionerer

Bat Records tok ingen hensyn.

Kommentar

Sunos sjarm­of­fensiv

Suno er den største plattformen for generativ KI i musikk, med over 100 millioner brukere. Det har gått to siden de ble saksøkt av Universal, Sony og Warner – de tre store plateselskapene – for å ha trent sin KI-modell på opphavsrettslig beskyttet musikk, stort sett rippet fra Youtube. I fjor høst brøt Warner ut og gjorde en lisensavtale, mens Universal og Sony så sent som forrige uke utvidet sine søksmål. Et annet mye omtalt søksmål er seieren som tyske Gema (tilsvarer Tono i Norge) vant i sommer, i en dom som fastslår at Suno har krenket opphavsretten gjennom ulisensiert bruk av musikk. Saken omhandlet en eldre modell (versjon 3) av Suno, som greide å generere nesten likelydende kopier av originallåter. Men hva skjer? Den 12. august kom nyheten om at verdens fjerde største musikkselskap BMG har inngått en global lisensavtale med Suno. Suno innfører (høyst nødvendige) begrensninger på hvor mange sanger brukerne kan laste opp på strømmetjenester, og de har i sine blogginnlegg begynt å poengtere at de vil samarbeide med bransjen og rettighetshavere.

Album

Grieg på ny igjen

Det folkemusikalske ved Edvard Grieg videreutvikles enda mer.