Trippelalbum

Ny revolusjon

Rask Beethoven: Jordi Savall leverer humørfylte klassikere.

JORDI SAVALL: Musiker, lærer, forsker, dirigent – en unik skikkelse i katalansk og europeisk musikkliv. FOTO: DAVID IGNASZEWSKI JORDI SAVALL: Musiker, lærer, forsker, dirigent – en unik skikkelse i katalansk og europeisk musikkliv. FOTO: DAVID IGNASZEWSKI

Beethoven

Révolution: Symphonies 6 à 9

Album

Le Concert des Nations, Jordi Savall (dirigent)

Finnes det noe mer pinlig enn å le på feil plass? Eller å snakke begeistret om musikk som andre ikke liker? Når Beethoven-symfoniene er under lupen, den symfoniske musikkens ryggrad, er det alltid noen som kan slå i bordet med en innspilling som gjør noe bedre, lekrere, raskere, med mer spennende artikulasjon, eller hva det nå enn er. Likevel tar jeg sjansen på å dele at jeg stort sett har grått og ledd meg gjennom de fire siste Beethoven-symfoniene, der Jordi Savall holder i taktstokken foran sitt eget Le Concert des Nations, «forsterket» av 20 unge musikere.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Musikkmagasinet

Essay

Hva gjør noe fengende?

En god popmelodi trenger ikke nødvendigvis å overraske oss, skriver Ketil Kinden Endresen.

Album

Gjennom porten

Solid fra Bjørnstad og Haga, men melodiene fester seg ikke.

Kommentar

Wham i Kina

Jeg har fulgt manager, låtskriver, forfatter og filmskaper Simon Napier-Bell tett siden debutboka «You Don’t Have To Say You Love Me» fra 1983. På 60-tallet var han en kontroversiell manager for bl.a. The Yardbirds og Marc Bolan, mens på 80-tallet var han mannen som tok Wham til det kommunistiske Kina, som første vestlige popgruppe. Kina hadde vært lukket mot omverdenen noen tiår etter 1949-revolusjonen. Markedsreformen og den økonomiske åpningen kom i 1978 mens full integrering i verdensøkonomien først skjedde i 2001. I forbindelse med premieren på dokumentaren «Wham! 10 Days in China» 28. juli i år lempet Napier-Bell noen fornøyelige anekdoter på Substack-siden sin. Det var i mai 1983 på Bombay Brasserie, South Kensington i West London det skjedde. Napier-Bell og management-partneren Jazz Summers hadde sitt første middagsmøte med sin nye signering, Wham.