Ideer

Utopi i boks

Det nye Bauhaus-museet i Weimar føyer seg inn i en unik rekke severdigheter – fra Goethes hjem til villaen Nietzsche døde i.

Bauhaus-tradisjonen: I 2019 åpnet Bauhaus-museet i Weimar i Tyskland. Institusjonen vil neppe få mange vennlige ord fra 2020-årenes arkitekturopprørere. Foto: John Macdougall, AFP/NTBBauhaus-tradisjonen: I 2019 åpnet Bauhaus-museet i Weimar i Tyskland. Institusjonen vil neppe få mange vennlige ord fra 2020-årenes arkitekturopprørere. Foto: John Macdougall, AFP/NTB

Sensommeren 1923 åpnet en oppsiktsvekkende utstilling i Weimar. Provinsbyen hadde fire år tidligere vært arena for utarbeidelsen av en ny tysk grunnlov. Samme år som Weimarrepublikken ble til, åpnet også en formgivningsskole der – som skulle komme til å få både et like kort liv og en like viktig rolle i historien. Den het Bauhaus og bygde videre på to eldre kunstskoler i samme by, men tok mål av seg til å bli en helt ny type institusjon. Den ville overskride skillet mellom kunst og håndverk, hentet idealer fra middelalderen og hadde med sine ideer om «en ny menneskelighet» utopiske trekk.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Ny norsk sangbok

Oslo-Biskop Sunniva Gylver nominerer «Sint» av Hilja. – Låta er en opp­ford­ring til alle som har funnet seg i litt for mye.

Kulturuka

Fotball-VM røsker oss ut av våre stivnede vaner og minner oss om at noe annet er mulig.

Kunst

– Jeg var mange turer på Utøya, sier kunstner Matias Faldbakken