Kulturuka

Et snev av rokokko

Slipper jeg ikke inn i år, er alt håp ute.

Norske rikfolk spleiser avkommet sitt ved det årlige «rokokkoballet» på Grand Hotel. Her er et kontinentalt motsvar: operaballet i Wien. FOTO: CHRIS HOFER, GETTY Chris HoferNorske rikfolk spleiser avkommet sitt ved det årlige «rokokkoballet» på Grand Hotel. Her er et kontinentalt motsvar: operaballet i Wien. FOTO: CHRIS HOFER, GETTY Chris Hofer

I høst snek jeg meg inn på Unge Høyres 100-årsfeiring. Det var ikke min idé. Jeg møtte en venn jeg sikkert ikke hadde sett på sju år i bibliotekbaren på Hotel Bristol. Det gikk en time før kelneren ba oss om å forflytte oss til den masete popmusikk-baren vis-à-vis. Jeg lå sammensunket i en lenestol og ville forbli der, før nevnte venn inspiserte en liten tv-skjerm med aftensprogrammet. Så halte han meg opp trappa. Vi hørte stemmer. Stemmen til Michael Bublé.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Kulturuka

Rapport fra en by i opprør.

Bøker

Utdanning skulle være inngangs­bil­letten til øvre middel­klasse. En hel generasjon endte likevel opp i service­bran­sjen, sier bokak­tu­elle Noam Scheiber.

Ideer

For 100 år siden ga A.A. Milne og E.H Shepard liv til verdens mest kjente fiktive bjørn. Hva er det med Ole Brumm som gjør han så tidløs?