Anmeldelse

Stjernesmell

Dramatiseringen av «Morgenstjernen» mangler en overgripende idé.

FARSEAKTIG: Skuespillernes komiske talent er det ikke noe å utsette på, men det er ikke så lett å finne igjen romanforeleggets grublerier om tro, liv og død. FOTO: ANDREAS ROKSVÅG Andreas RoksvaagFARSEAKTIG: Skuespillernes komiske talent er det ikke noe å utsette på, men det er ikke så lett å finne igjen romanforeleggets grublerier om tro, liv og død. FOTO: ANDREAS ROKSVÅG Andreas Roksvaag

Den Nationale Scene, Bergen

Av: Karl Ove Knausgård.

Dramatisert av: Armin Kerber.

Regi: Linus Tunstrøm.

Scenograf: Thilo Reuther.

Med: Katrine Dale, Jonatan Filip, Reny Gaassand Folgerød, Emilia Roosmann, Eirik del Barco Soleglad m.fl.

Når man først velger å dramatisere en roman, medfører valget av Karl Ove Knausgårds roman «Morgenstjernen» over gjennomsnittet mange utfordringer. Ikke bare består den av en rekke fortellinger om ulike karakterer som er mer eller mindre løselig knyttet til hverandre. Den er også ispedd et stort antall fenomener man i dagligtalen ville karakterisere som overnaturlige eller mystiske, i tillegg til at den fører filosofisk-eksistensielle diskusjoner om tro, liv, død og religion.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Svenska Akademien

Etter metoo-skandalen i 2017 har Svenska Akademien fornyet seg, men er det til det bedre? – Borte er mystikken og autori­teten, sier Victor Malm.

Kunstig intelligens

Pangram har avslørt prisvin­nende forfattere og kjente journa­lister. Men er KI-detektoren presis nok?

Helse

Fra 2023 til 2025 steg antall pasienter med ADHD-diagnose innlagt på psy­kiatrisk avdeling med 60 prosent ved Drammen sykehus.