Dagboka

Koppen

  • Det er noko med det å sjå ut togvindauget og spesielt når toget svingar og ein sit bak og ser heile toget framfor seg krengje seg gjennom landskapet. Det er sjelefred. Ein dag eg sat slik, såg eg brått eit tre i skjenegangen som toget køyrde rett i og knuste. Bitane av treet vart kasta opp i lufta, og eine biten reiv med seg mykje av køyreleidningane. Det såg relativt dramatisk ut med alle gnistane, men ein får jo ikkje gjort så mykje som passasjer, så det er ikkje vits i kave seg opp heller.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Dagboka

Drama

Hva skjer når isen i Polhavet forsvinner? Hva skjer med det sårbare livet når havet blir varmere? Er Golfstrømmen til å stole på? Torsdag dro forskningsskipet «Kronprins Haakon» nordover fra Svalbard, lastet med forskere, måleutstyr og mange ubesvarte spørsmål. Innen 2050 skal Polhavet være isfritt. Smeltingen går raskt. Polfarere som planlegger å gå på ski til Nordpolen, bør heller satse på båt. Isen i Polhavet har til nå vært «den hvite topplua» som hindrer sola i å varme opp vannet. Dermed har den globale oppvarmingen vært begrenset. Slik er det ikke lenger. Stadig større områder i nord er isfrie, sola varmer vannet. Isen smelter også fra undersida. Livet i havet har vært nøye tilpasset de stabile forholdene.

Hedres

En søndag i februar i fjor befant fisker Jon Atle Bjørnø seg i iskaldt vann, langt fra land. Han tenkte at det var game over, men så dukket et redningshelikopter tilfeldigvis opp. Fiskeren forstoat «noen» holdt sin vernede hånd over ham denne dagen. Han har skaffet seg ny sjark og fortsetter i yrket. 45-åringen har i tillegg engasjert seg sterkt for økt sikkerhet for de som lever i små farkoster på lumsk og iskaldt hav. Torsdag ble det kjent at Hasvik kommune har utnevnt Bjørnø fra Sørvær som årets sørøyborger. Prisen får han for sitt engasjement for sikkerhet blant fiskere, og for å jobbe for økt ungdomsfiske.

Ro, ro

Jo eldre de såkalte sosiale medieplattformene blir, dess mer usosiale blir de. I alle fall de mest toneangivende algoritmestyrte, som tydeligvis har som forretningsidé å leve av andres hat og sinne. Også mitt eget. Under VM-festen satt surmaga folk og hetsa andre med annen hudfarge og bekledning enn dem selv som tok imaginære årer fatt for å vise seg som en del av det norske fellesskapet. Det er litt merkelig, for det er fra samme kant gnålet om integrering kommer. Om du vinner OL-medaljer med Norge på brystet, danser i gatene med bunad på 17. mai, eller ror, og tilfeldigvis er brun i huden og kanskje til og med bruker hijab, skal du ikke tro du kan påberope deg å være norsk.