Frida Holsten Gullestad

Jeg er journalist i Trondheim, men dekker saker fra hele landet. Skriver fra krysningen mellom politikk og samfunnsutvikling.
Frida Holsten Gullestad

Artikler

Dagboka

Glød

Dagbok

Luftig

Skole

Regje­ringen vil flytte milliarder fra barn og unge for å møte eldre­bøl­gen. Samtidig tror Statistisk sen­tral­byrå at vi vil få flere barn. – Jeg får vondt i magen av det, sier lærer Eirik Lyngvær.

Politikk

Avlyser ikke priva­ti­sering

Trondheims ferske byrådsleder Kjetil Reinskou (H) vil fortsatt privatisere hjemme­tjenesten, selv om første runde endte med null tilbydere.

Dagbok

Blytungt

Dagbok

Rett vest

Politikk

Oppo­si­sjonen anklager bystyret for kaos. Selv tar påtrop­pende byråds­leder Kjetil Reinskou (H) det med knusende ro.

Statsbudsjett

Et forsvar for offentlig sektor

Staten eser ikke ut. Den betaler bare mer for tjenestene til innbyggerne, sier samfunnsøkonom Martin Holm.

Dagbok

Strømmen

Kommuneøkonomi

Staten må slutte å gi kommunene så mange detaljerte krav og regler, uten at det følger penger med, mener leder av Inntekts­sys­tem­ut­valget Marianne Haraldsvik.

Statsbudsjett

I Skaun har kommunen vært tvunget til å legge ned to skoler på to år. Budsjettet gjør ikke håpet større

Statsbudsjett

Krever løft for kommunene

I Ørland er det yngrebølgen, ikke eldrebølgen som treffer kommuneøkonomien hardest. Ordfører Hallgeir Grøntvedt (Sp) ber om mer penger til kommunene i statsbudsjettet.

Sykefravær

Norske barnehager er rammet av sykefra­vær­s­krise, men i Fjæra­sko­gen har de knekt koden

Dagboka

Caps

Sett fra trondheim

Kloakken fra Trondheim renner urenset og ulovlig rett ut i fjorden. Når det regner, kan man bade i dritt.

Dagboka

Knirk

Olsen var en lærer av den gamle sorten, alltid med strikka vest, skjorte og dressbukse. Under krigen ble han og familien evakuert fra Harstad. Dette traumet ble gjenfortalt til alle kull 13-åringer som trådde inn i hans klasserom på Blussuvoll ungdomsskole i Trondheim, fra 1960-tallet til midt på 1990-tallet. Han hadde disiplin i klasserommet, men med en lun og tørrvittig humor. Han var en god klasseforstander. Olsen var den typen lærer som stolt kunne proklamere at han bare hadde vært borte fra jobb i to dager, i løpet av førti år. Disse sykedagene kom attpåtil som følge av et kink i ryggen som var så ille at kona hadde sendt ham til legevakta.

Skole

Norske elever testes for mye, mener Utdan­nings­for­bundets Geir Røsvoll. Han ber om at makt flyttes nedover i systemet.

Skole

Simon Malkenes mener hele det norske skole­sys­temet har feilet

Politikk

Kristine L. Solli (Ap) blir den eneste på Stortinget med både doktorgrad og 18 års erfaring fra Coop Extra

Reportasje

På attgrodde vegar med Per Olaf og Per Vidar

Kampen om Senterpartiets sjel står no. To raudgrøne rabulistar reiste på ei pilegrimsferd for å finne den.

Dagboka

Lenker

Kommentar

En debatt om farger og arkitektur setter sinnene i kok i Trondheim.

Sykefravær

Ungdom nå til dags har ikke mer langtids­fravær på grunn av psykiske problemer enn andre. – Veldig positivt, sier forsker Lamija Delalic.

Arbeiderpartiet

– Dette er generasjon Z sitt inntog i nasjonal politikk

Dagboka

Vil ikke

Pride

Pride-paraden i Trondheim holdt på å bukke under, men fikk hjelp fra uventet hold. Festi­valsjef Thea Elise Viken håper på rekord­opp­møte.

Politikk

Maren Grøthe (Sp) er ikke fremmed for å kjøre slalåm mellom venstre- og høyresida i Stortinget, men står støtt bak Jonas Gahr Støre (Ap) som stats­mi­nister.