Frida Holsten Gullestad
Jeg er journalist i Trondheim, men dekker saker fra hele landet. Skriver fra krysningen mellom politikk og samfunnsutvikling.
Artikler

Her bruker staten mest penger på konsulenter

… disputasen til forskeren som kan forandre norske barns barndom. I går fikk Elise Farstad Djupedal gjennomslag for timekutt i skolen hos statsråden.

Det borgerlige byrådet foreslår å begrense bilismen i sentrum av Trondheim og møter eksistensiell motstand fra alle kanter.

EU skyver Norge fra seg med toll
Ledere og ansatte ved norske smelteverk frykter for framtida til norsk industri etter EUs toll på ferrolegeringer.

Utdanningsdirektoratet har 14 fast ansatte kommunikasjonsrådgivere, men bruker likevel opptil 12 millioner i året på eksterne infokonsulenter.
Fiske

Jødiske menigheter mener Krystallnatt-fakkeltog i norske byer er blitt kuppet av radikale krefter. Organisasjonen Jødiske stemmer for rettferdig fred oppfordrer menighetene til å delta i toget.

Er de klare for skolen? Dette er prisen for utsatt start
Blodtåke
Glød
Luftig

Venter flere barn, ikke færre
Regjeringen vil flytte milliarder fra barn og unge for å møte eldrebølgen. Samtidig tror Statistisk sentralbyrå at vi vil få flere barn. – Jeg får vondt i magen av det, sier lærer Eirik Lyngvær.

Trondheims ferske byrådsleder Kjetil Reinskou (H) vil fortsatt privatisere hjemmetjenesten, selv om første runde endte med null tilbydere.
Blytungt
Rett vest

Nye byråder på plass etter uro i Trondheim
Opposisjonen anklager bystyret for kaos. Selv tar påtroppende byrådsleder Kjetil Reinskou (H) det med knusende ro.

Staten eser ikke ut. Den betaler bare mer for tjenestene til innbyggerne, sier samfunnsøkonom Martin Holm.
Strømmen

Staten må slutte å gi kommunene så mange detaljerte krav og regler, uten at det følger penger med, mener leder av Inntektssystemutvalget Marianne Haraldsvik.

Allerede skåret til beinet
I Skaun har kommunen vært tvunget til å legge ned to skoler på to år. Ordfører Gunn Iversen Stokke (Sp) er skuffet over regjeringens budsjettforslag.

I Ørland er det yngrebølgen, ikke eldrebølgen som treffer kommuneøkonomien hardest. Ordfører Hallgeir Grøntvedt (Sp) ber om mer penger til kommunene i statsbudsjettet.

Norske barnehager er rammet av sykefraværskrise, men i Fjæraskogen har de knekt koden
Caps

En ordentlig drittpakke
Kloakken fra Trondheim renner urenset og ulovlig rett ut i fjorden. Når det regner, kan man bade i dritt.
Knirk

Norske elever testes for mye, mener Utdanningsforbundets Geir Røsvoll. Han ber om at makt flyttes nedover i systemet.
