Velferd

Ber om hastebe­handling

Advokat Olav Lægreid ber retten om fortgang i saken der staten har gått til sak mot en ufør mann som vant i Trygderetten.

Uføre og pensjonister som har jobbet i utlandet har fått for lave utbetalinger i flere tiår, konkluderte Trygderetten med i september i fjor. Saken gjaldt en mann som hadde jobbet flere år i Irland før han ble ufør.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Politikk

Drivstoff

Folk i Finnmark må vente på trygda før dei har råd til å reise til sjukehus, seier Pasient­fokus-leiar Irene Ojala. Ho krev at drivstoff­av­gif­tene blir kutta.

Eu

Ja-sida tror EU vil straffe Norge og Island, etter at islen­din­gene stemte nei om å gjenoppta forhand­lin­gene om medlemskap. EU-lobbyist Audun Lysbakken mener de kan ta det helt med ro.

Eidsavlegginga

I går svor kong Haakon VIII eiden til den norske Grunnlova og dei norske lovene. Dermed underlegg han seg folket.