Velferd

Mener regjeringen trenerer Nav-sak

Per Olaf Lundteigen (Sp) synes det er oppsiktsvekkende at staten går til sak mot mann som vant over Nav i Trygderetten.

Kritisk: Per Olaf Lundteigen (Sp) mistenker at staten tar saken videre for å skyve på en ny Nav-skandale. Her er han på pressekonferanse om saken i fjor høst. Foto: Line Ørnes SøndergaardKritisk: Per Olaf Lundteigen (Sp) mistenker at staten tar saken videre for å skyve på en ny Nav-skandale. Her er han på pressekonferanse om saken i fjor høst. Foto: Line Ørnes Søndergaard

I forrige uke ble det kjent at staten går til søksmål mot en mann som vant mot Nav i Trygderetten i fjor. Trygderetten slo fast at Nav i årevis har tolket regelverket for uføre og pensjonister som har jobbet i utlandet feil. Mange kan dermed ha fått for lite i stønad. Avgjørelser fra Trygderetten kan ankes til lagmannsretten gjennom søksmål, og det er det staten ved Arbeids- og inkluderingsdepartementet nå har gjort.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Politikk

Statsbudsjettet

Ap-re­gje­ringens skatte­let­telser er det naboene til Jonas Gahr Støre, Jan Christian Vestre, Jens Stol­ten­berg og Espen Barth Eide som tjener mest på, sier Senter­par­tiets leder.

Økonomi

LO etterlyser bedre sosial profil i regje­ringens budsjett­for­slag.

Statsbudsjettet

Regjeringa vil kutte fleire tusen tilsette i Posten, men SV, Raudt og Sp varslar hard kamp om framlegget i forhand­lin­gane fram mot jul.