Palestina

Alternativet som forsvant

En ny bok stiller spørsmålet: Hvorfor strandet Folkefronten for Palestinas frigjøring?

MARXISTER: PFLP (Folkefronten for palestinsk frigjøring) er en marxistisk palestinsk organisasjon som ble opprettet i 1967. Her ses silhuetter av palestinere under et PFLP-jubileum i Gaza by i 2013. FOTO: MAHMUD HAMS, AFP/NTB SCANPIX AHMAD GHARABLIMARXISTER: PFLP (Folkefronten for palestinsk frigjøring) er en marxistisk palestinsk organisasjon som ble opprettet i 1967. Her ses silhuetter av palestinere under et PFLP-jubileum i Gaza by i 2013. FOTO: MAHMUD HAMS, AFP/NTB SCANPIX AHMAD GHARABLI

Den 6. juni 1982 rullet israelske tanks over landets nordlige grense og inn i Libanon. Målet var å utradere PLO, Palestinas frigjøringsorganisasjon og anerkjente internasjonale representant i eksil. Her herjet borgerkrigen på sjuende året, og Israel rullet raskt inn til Beirut. Da syriske tropper evakuerte fra hovedstaden, sto PLO plutselig alene igjen mot overmakta. De led et knusende nederlag. Splittelser fulgte, mens den regionale interessen for Palestina druknet som følge av Midtøstens mange kriger. For den palestinske venstresidas spydspiss, marxist-leninistene i Folkefronten for Palestinas frigjøring (PFLP), markerte omveltningene starten på slutten for den populære bevegelsen.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Tanzania

Etter det voldelige valget i oktober 2025, lever aktivister, kritikere og oppo­si­sjons­po­li­ti­kere farlig i Tanzania.

Cuba

USA forsøkte denne uka å få land til å boikotte en FN-debatt om Cuba-blokaden. En kubansk oppo­si­sjons­po­li­tiker ber Norge om å hjelpe Cuba ut av krisa.

Iran-krigen

Nato-toppmøtet havnet i skyggen av nye angrep fra USA mot Iran. Partenes ulike tolkninger av inten­sjons­av­talen kan bli et problem, mener Iran-ana­ly­ti­kere.