IntervjuMexico

«I Mexico er det ‘karteller’. I Gaza er det ‘terrorister’

Det som kalles en krig mot narkotika, er i virkeligheten en del av en global krig mot de fattige, mener litteraturprofessoren Oswaldo Zavala.

Patrulje: Meksikanske soldater på et åsted i Tijuana, i delstaten Baja California i Mexico i 2019. Hvem er det de egentlig kjemper mot, spør litteraturprofessor Oswaldo Zavala. FOTO: Guillermo Arias, AFP/NTBPatrulje: Meksikanske soldater på et åsted i Tijuana, i delstaten Baja California i Mexico i 2019. Hvem er det de egentlig kjemper mot, spør litteraturprofessor Oswaldo Zavala. FOTO: Guillermo Arias, AFP/NTB

De siste årene har nyhetsdekningen av drap og kidnappinger i Mexico, blant annet av de 43 studentene som forsvant i Sør-Mexico i 2014, forsterket inntrykket av at kriminelle organisasjoner – de såkalte kartellene – truer med å overvelde den meksikanske staten.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Midtøsten

Israelsk opposisjon er i harnisk etter at Netanyahu lot seg kue av Trump.

Analyse

Oppslut­ningen om «Tigeren» tyder på at mange kolom­bia­nere er desperate nok til å gi ham et forsøk

Analyse

Ukraina har stanset Russlands fram­ryk­king. Analy­ti­kere advarer likevel mot å tro på et snarlig vendepunkt.