Leder

Ideologiske blindsoner

I september 2022 våknet verden til nyheten om flere undersjøiske eksplosjoner utenfor øya Bornholm i Østersjøen. Eksplosjonene hadde rammet gassrørledningene Nord Stream 1 og 2, som var bygget for å frakte russisk gass fra Russland til Tyskland. Det tok ikke lang tid før spekulasjonene startet om hvem som sto bak. Høyskolelektor Ståle Ulriksen ved Sjøkrigsskolen pekte raskt på Russland, og tidligere forsvarssjef Harald Sunde forklarte at sabotasjen på gassledningen kunne være ledd i et russisk forsøk på å splitte Vesten. Først etter flere måneder ble det avdekket at amerikansk etterretning trodde ukrainere sto bak sprengingen. Sporet er fulgt opp av den tyske etterforskningen av hendelsen. Tidligere i sommer etterlyste en tysk domstol en 44 år gammel ukrainsk dykker­instruktør mistenkt for sabotasjen, skrev avisene Expressen, Die Zeit og Süddeutsche Zeitung i går.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Leder

April och tystnad

Våren ligger öde. Det sammetsmörka diket krälar vid min sida utan spegelbilder. Det enda som lyser är gula blommor. Jag bärs i min skugga som en fiol i sin svarta låda.

Den stille uke

Dagene vi nå befinner oss i kalles den stille uke. Fra palmesøndag til påskeaften sto orgelet tidligere urørt under gudstjenestene, og det var stille fra kirkeklokkene. Den norske kirke forteller at det hviler et dypt alvor over denne uka. Vebjørn Selbekk, redaktør i den kristne avisa Dagen, viste til krigen i Midtøsten da han konstanterte på NRKs radioprogram «Mandagspanelet»: Denne uka ser ikke ut til å bli stille. Før helga ble det klart at tusenvis av amerikanske soldater er på vei til Midtøsten, og det som ser ut til å være forberedelsene til amerikanske bakkeoperasjoner i Iran. Mandag kom USAs president Donald Trump med en ny uttalelse på sin egen sosiale medieplattform Truth social. Der hevder han at en avtale snart kommer på plass.

Rimelig krav

For ei uke siden gikk startskuddet for årets lønnsforhandlinger. I år er lønnsoppgjøret et hovedoppgjør. Det betyr at det ikke bare forhandles om lønn, men også andre deler av tariffavtalen som pensjon og velferdsordninger. Først ut er som vanlig industrien. LO og Fellesforbundets leder Christian Justnes har forskuttering av sjukepenger som et av sine viktigste krav. Kravet omfatter også pleiepenger og foreldrepenger. Når en arbeidstaker blir sjuk, dekkes de første 16 dagene av arbeidsgiver.