Anmeldelse

Ut av boksen

Hilmar Fredriksen har ført sammen vestlig modernisme og konseptkunst og østlig mystikk. Resultatet er et egenartet, stilsikkert og vittig livsverk.

Hindret blikk: Det rullende «Kommunikasjonsstykke» – trolig Hilmar Fredriksens mest berømte verk – har fått en sentral plass i utstillingen på Lillehammer kunstmuseum. Foto: NasjonalmuseetHindret blikk: Det rullende «Kommunikasjonsstykke» – trolig Hilmar Fredriksens mest berømte verk – har fått en sentral plass i utstillingen på Lillehammer kunstmuseum. Foto: Nasjonalmuseet

Hilmar ­Fredriksen

Lillehammer Kunst­museum

Står til 3. mars 2024

I 1980 flyttet Hilmar Fredriksen til Düsseldorf for å studere ved byens sagnomsuste kunstakademi. Nordmannens bakgrunn var utradisjonell: Den hippie-påvirkede 27-åringen hadde i flere år bodd i et religiøst kollektiv, vært med på å omgjøre en gammel gård på Toten til et kloster og og levd det han har kalt et «rent, enkelt og hellig liv». Munken hadde imidlertid også vært gjennom en periode med erfaringer kunsthistorikeren Audun Eckhoff i den nye monografien «Hilmar Fredriksen» omtaler som «en faretruende utprøving av ulike typer rusmidler».

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Mer fra Klassekampen

Portrettet

Svei­sar­sonen Steinar Suvatne vil berre at folk skal forstå at han er flink.

Icc

Sjefak­toren har fått sparken, og USA har trappet opp angrepet på Den inter­na­sjo­nale straffe­dom­stolen. Er retts­in­stansen i Haag så svekket at Benjamin Netanyahu kan slippe unna?

Intervju

Ia Genberg ville aldri finne på å skrive en politisk bok. Men hun kan ikke utelukke at en og annen mening pipler ut.