Bøker

Føler seg straffet for sjangerlek

Elisabeth Beanca Halvorsen mistenker at blandingen av fakta og fiksjon gjorde at boka hennes ikke ble kjøpt inn av Kulturrådet. Vurderings­utvalget avviser påstanden.

Er lik null: Det er drepende for den kunstneriske friheten å måtte passe inn i innkjøpsordningens sjangerdefinisjoner, sier Elisabeth Beanca Halvorsen. Hennes bok «Flyktning i paradis» blir ikke kjøpt inn til alle landets biblioteker. Er lik null: Det er drepende for den kunstneriske friheten å måtte passe inn i innkjøpsordningens sjangerdefinisjoner, sier Elisabeth Beanca Halvorsen. Hennes bok «Flyktning i paradis» blir ikke kjøpt inn til alle landets biblioteker.

I mars ga forfatter Elisabeth Beanca Halvorsen ut «Flyktning i paradis: scener fra sju dødssteder». De korte fortellingene om livet – og døden – til blant andre Franz Kafka, August Strindberg og Tove Jansson kan forlede leseren til å tro at vi her har å gjøre med et stykke biografisk sakprosa.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Kulturuka

Mandag er det 45 år siden John Lennon ble drept. Hvorfor skal vi bry oss om det?

Ideer

Ruinland­skapet i László Kraszna­hor­kais og Béla Tarrs «Satan­tango» får stadig ny aktualitet.

Julekalender

Alt jeg vil ha, er litt glede i livet.