Den siste tiden har all svensk mediedebatt handlet om at Sverige vil bli med i Nato.
Du må være abonnent for å lese denne artikkelen
Allerede abonnent? Logg inn
Klarnas oppsigelser viser en ny kurs for svenske arbeidsgivere.
Den siste tiden har all svensk mediedebatt handlet om at Sverige vil bli med i Nato.
Allerede abonnent? Logg inn
I bransjer hvor det er dokumentert sosial dumping kan myndighetene allmenngjøre deler av gjeldende tariffavtale. Dette er gjort i ni ulike bransjer, blant disse er Fellesoverenskomsten for byggfag (FOB). Når en tariffavtale blir allmenngjort, blir minstelønnssatser til lovbestemt minstelønn i bransjen. Det har utvilsomt hindret mye sosial dumping, og er et godt verktøy for oss som er tillitsvalgte i disse bransjene. I FOB er det i tillegg til lønn, allmenngjort bestemmelser om kost og losji og at arbeidstakerne får arbeidstøy. Når det offentlige skal inngå kontrakter i næringslivet, oppstår det et paradoks: I bransjer hvor tariffavtalen ikke er allmenngjort,«skal oppdragsgiver stille kontraktsvilkår om lønns- og arbeidsvilkår i samsvar med gjeldende landsomfattende tariffavtale for den aktuelle bransje»(Forskrift om lønns- og arbeidsvilkår i offentlige kontrakter mv. § 5a). Mens i de ni bransjene der tariffavtalen er allmenngjort, gjelder kun de allmenngjorte bestemmelsene, som minstelønn. I de områdene fagforbundene har krevd allmenngjøring på grunn av useriøse forhold og sosial dumping, sitter vi da igjen med noen få områder som reguleres ved offentlige anbud.
Jorge Alex DahlI dag har arbeidsgiver rett til å bestride sykemeldinger. Det betyr at de kan stanse arbeidstakers inntekt på dagen, uten krav til dokumentasjon og uten konsekvenser selv når det ikke var grunnlag for å bestride. Bestridelse kan brukes som straff for arbeidstakere som har gjort seg upopulære, eller til generell skremsel og disiplin. Det er et maktmiddel arbeidsgivere ikke burde ha, i alle fall ikke i nåværende form. Konsekvensene for partene er asymmetriske. For arbeidstakeren er det potensielt måneder uten inntekt og den psykiske belastningen av å forsvare seg i en lang, byråkratisk prosess. Legen kan miste retten til å sykemelde.
Espen Utne LandgraffHvis du gir noen en pengegave, forventer du da å ha full kontroll på hvordan pengene blir brukt? Sannsynligvis ikke. Men den regelen gjelder visst ikke for USA, når de forsøker å styre hvordan mottakere av bistandsmidler forvalter pengene. Man kan argumentere for kontroll med pengestrømmer for å forhindre korrupsjon og hvitvasking. Men kravene USA stilte til Norsk Folkehjelp for å støtte dem med 400 millioner til minerydding, var helt ute av proporsjoner. Kravene handlet om å kontrollere at alle prosjekter og partnere Norsk Folkehjelp har, skal føye seg etter Trump-regimets ideologi, også dem som ikke baserer seg på denne pengestøtten. Stikkordene er likestilling, mangfold, inkludering og tilgang på fri abort.
Lone Lunemann Jørgensen