Busstreik

Streiker for lønn å leve av

Streikende bussjåfører forteller om altfor lav inntekt, ekstremt tidspress og nerver i helspenn:

DYST: En buss sperrer veien for å hindre streikebryteri på buss­parkeringen på Jernkroken øst i Oslo. Bussjåførene (fra venstre) Fakhar Yaqoob, Paheer, Fayaz Ahmed og Rauf Hussain streiker for høyere lønn. Foto: Tom Henning BratlieDYST: En buss sperrer veien for å hindre streikebryteri på buss­parkeringen på Jernkroken øst i Oslo. Bussjåførene (fra venstre) Fakhar Yaqoob, Paheer, Fayaz Ahmed og Rauf Hussain streiker for høyere lønn. Foto: Tom Henning Bratlie

Rauf Hussain peker mot hodet når han skal fortelle hvor på kroppen belastningen i jobben som bussjåfør er størst. Det vanskeligste er likevel økonomien, og det er derfor han og kollegene streiker nå. Hussain, som også er tillitsvalgt i Yrkestrafikkforbundet, forteller at han har jobbet som bussjåfør i 25 år uten å ha hatt noen skikkelig lønnsøkning.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Måling

Borgerleg veljarjafs på ny måling, mens raudgrøne veljarar samlar seg på gjerdet. Nå vil Frp-ordførar ha Sylvi Listhaug som stats­mi­nister.

Kraft

Regjeringa vil bygga meir vindkraft på land. Planen får både ris og ros.

Ministernes mester

Forvent­nin­gene til finans­mi­nister Jens Stol­ten­berg var skyhøye da han vendte hjem til norsk politikk. Det skulle vise seg å være vanskelig å leve opp til.