Leder

Blåkopiering

  • KrF nekter å akseptere at finanstilsynet legges under EU i den største norske suverenitetsavståelsen siden EU-avtalen i 1994. Sp og SV har tidligere signalisert at de er mot. Etter mange års tautrekking har regjeringen gått inn for at EU, via Eftas overvåkingsmyndighet Esa, skal kunne fatte direkte bindende vedtak for norske myndigheter og finansforetak. Det vil, som Morten Harper påpekte i Klassekampen denne uka, bety at EU kan forby eller begrense finansvirksomhet og ilegge bøter. Reelt sett blir landet underlagt EUs finanstilsyn, i det som jussprofessorene Halvard Haukeland Fredriksen og Eirik Holmøyvik ved Universitetet i Bergen har karakterisert som «en konstruksjon». Finansdepartementet skriver i stortingsproposisjonen at det er «en underliggende forutsetning at Esa, kort tid etter mottak av utkast fra EUs tilsynsmyndighet, vil fatte et likelydende eller tilnærmet likelydende vedtak».

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Leder

Rimelig krav

For ei uke siden gikk startskuddet for årets lønnsforhandlinger. I år er lønnsoppgjøret et hovedoppgjør. Det betyr at det ikke bare forhandles om lønn, men også andre deler av tariffavtalen som pensjon og velferdsordninger. Først ut er som vanlig industrien. LO og Fellesforbundets leder Christian Justnes har forskuttering av sjukepenger som et av sine viktigste krav. Kravet omfatter også pleiepenger og foreldrepenger. Når en arbeidstaker blir sjuk, dekkes de første 16 dagene av arbeidsgiver.

Kostbar nedkjøling

Når Norges Bank i årets første pengepolitiske rapport skriver at Norges høye rente de siste årene har bidratt til «å kjøle ned økonomien», er det i realiteten økt ledighet den peker på. Sånn er logikken i pengepolitikken: Høyere ledighet fører til at det er flere søkere på hver jobb, og da presses lønningene ned og dermed også prisveksten. Norges Bank har i sitt mandat å bidra til at flest mulig er i jobb. Det ender likevel med at inflasjonsmålet blir det viktigste. Det til tross for at «usikkerhet» er et av de mest brukte ordene i årets rapport. Krigen i Midtøsten kaster nemlig lange skygger inn i norsk økonomi, og uansett om den avsluttes rask, vil konsekvensene strekke seg langt inn i framtida. LO har de siste årene blitt en sterk kritiker av å løse utenlandsimportert inflasjon med rentehevinger.

Rødgrønt havari

I går behandlet Stortinget 13 ulike hasteforslag om å få ned drivstoffprisene. Bakgrunnen er Israel og USAs ulovlige angrepskrig mot Iran, som har kastet verden ut i energikrise. Den kan daglig avleses på bensinstasjonstavlene i bygd og by. Pumpeprisen på diesel har flere steder passert 30 kroner, og ennå tyder lite på at toppen er nådd. Da Senterpartiet onsdag sluttet seg til Høyres forslag om å hurtigbehandle bensinkrisa i Stortinget, var det rødgrønne nederlaget et faktum. Manøveren er et klart brudd mot budsjettavtalen på venstresida.