
Artikler

Enorme mengder fuglemat blir hver dag tatt på land og omgjort til blant annet laksefor. Sjøfuglene er i ferd med å forsvinne, og matmangel er en av årsakene.

Fuglehoteller i urbane strøk kan bli redningen for den utrydningstruede krykkja.

Den høyarktiske hvitkinngåsa stortrives i hovedstaden. Nå går flere etater sammen for å løse gåseproblemet.

Husets verdi halveres idet familien flytter inn
Sara og Robin Liebert bygger hus i Kvænangen, men vil tape millioner dersom de må selge.

Prest

Norske kommuner bruker årlig 700 millioner kroner på å ta vare på kirker. Nå kan de få de 500 millioner kroner mer fra et statlig fond.

SV ber regjeringen utrede hvordan pukkellaksen kan brukes som ressurs, innen neste store invasjon – om to år.

Bjørn!
Denne sommeren har det vært spenning og drama nær grensa mor Russland i Sør-Varanger. Hele landet har fulgt med i «bjørneangrepet», og myndighetenes jakt på den skyldige. Nå koker det hele ned til at en mann med hund oppsøkte en binne med to unger. Binna reagerte som mødre flest med å be inntrengere holde seg unna. Hun skal ha bitt mannen i albuen. Noe bilde av skadene er ikke offentliggjort. Senterpartiets Sandra Borch oppsøkte bygda Jarfjord, lyttet til bygdefolkets frykt og forlangte at binna måtte avlives.

Hus

Staten bruker millioner på å fjerne pukkellaksen fra norske elver. I Kvænangsbotn har den uønskede arten blitt en delikatesse.

Fraflytning, inntektstap og kutt: Kommune-Norge må tenke nytt for å få bukt med røde tall, samtidig som de ruster seg for framtida.

Kaos
Regjeringens vedtak om å gjøre et utvalg ferjestrekninger gratis var nok godt tenkt, men har endt opp med konflikt og kaos. Det har blitt flere turister til kommuner som Hasvik, Værøy og Røst. Allerede i mai sa kaptein Asbjørn Krogh til Lofotposten at han gruet seg til sommeren. Han forventet køer og lang ventetid på sin strekning Bodø-Moskenes-Værøy-Røst. Cirka 600.000 turister skal besøke Lofoten denne sommeren. Deler av sambandet er gratis, men med taktisk av- og påkjøring kan hele reisa koste null kroner. Nå dominerer turistene og deres bobiler ferjestrekninger i blant annet Lofoten, Troms og til Sørøya i Finnmark.

Bestefaren ba unge Ronny Wilhelmsen (55) gå inn i politikken for å passe på at fiskeressursene ble rettferdig fordelt.

Kommunen i Lofoten vil privatisere veiene. Det kan koste innbyggerne dyrt.

Trenger flere

Omveien
Mange er enige i at det er det indre som teller. Men ikke når det gjelder norske fjell. Vestland må være den mest tunnel-rike regionen i landet med noen av verdens lengste veitunneler. Mottoet er «Se Norge fra innsida». Nå skjer det noe spennende. 25 år etter at den 24,5 kilometer lange Lærdalstunnelen ble åpnet, er gammelveien over Aurlandsfjellet reparert og forskjønnet. Omveien har status som nasjonal turistvei og er tilrettelagt med utsiktspunkt, toaletter, sikring og informasjon om historie, natur og kultur.

Bør Fosen-aksjonistene straffes for sivil ulydighet?

Snart kan flere unge ta fagbrev i nærheten av der de bor. NHOs Nina Solli applauderer budsjettøkningen.

Ap-ordfører Hilde Anita Nyvoll (49) har jobbet som servitør og vikarlærer. Nå sikter hun mot ny jobb på Stortinget.

Ut å treffe folk
Fredag forlot han stortingskontoret til fordel for Finnmark. Der gleder Geir Adelsten Iversen (70) seg til valgkamp.

Ellen Eriksen (Frp) er fylkesvaraordfører og vil ha bort fylkeskommunen. Nå stiller hun til valg på Sametinget – for å legge ned det også.

Varslere

I 2020 ble fire små kommuner på Senja slått sammen til én. Nå vil storkommunen legge ned alle sykehjemmene utenfor kommunesenteret.

Til topps
Når ikke bønn og appeller til Stortinget og regjeringen hjelper, tok gruvearbeiderne på Svalbard like godt opp sin hjertesak med kongen direkte. Om knappe to uker avsluttes Gruve 7, og norsk kulldrift på Svalbard er historie etter over 110 år med tilstedeværelse og drift. Høyest på gruvearbeidernes ønskeliste er en Gruve 8, og de kjenner godt til den nye forekomsten rett over dalen for Gruve 7. Da kong Harald og dronning Sonja besøkte Gruve 7 mandag, benyttet gruvearbeider Birger Olav Guttormsen sjansen. Og han gikk rett til topps. Ifølge Svalbardposten foreslo han at den nye gruva skulle hete Kong Haralds gruve, på samme måte som kong Olavs gruve, Gruve 5, som var i drift fra 1959 til -72, forutsatt at kongen overtalte regjeringen. Guttormsen oppfordret også dronninga til å godsnakke med kongen for å få oppstart på den nye gruva. – Kongen kan vel ta opp slikt direkte i statsråd, foreslo hovedtillitsvalgt Rune Mjelde, før kongen selv rundet av det hele med en god latter og repliserte at så enkelt var det nok ikke. Gruvearbeiderne tok kongeparet med seg inn i Gruve 7, der mye manuelt arbeid foregår knestående. Gjestene var iført kjeledress, vernestøvler, hvit hjelm – som sjefene bruker – og en oksygenboks. «Busen», som arbeiderne heter på Svalbard, fortalte om godt samhold, og de ser med vemod på å enten forlate det tidligere gruvesamfunnet om få dager, eller delta i oppryddingen og stengningen.

Helt konge

Fiskerikommunene Vardø og Vadsø i Finnmark sier nei til tradisjonell lakseoppdrett. De krever anlegg på land eller lukkede merder til havs.
