
Artikler

Klimaendringene vil føre til et fall i norsk fiske med 35 prosent fram mot 2050, spår regjeringens ekspertgruppe.

Trangt

Selv om noen næringer tjener på klimaendringene, er alle tapere i det store bildet, slår en ny rapport fast.

Kor e hammaren, Edvard …
Nord-Norge må tørre å legge ned bygder, mener førsteamanuensis ved UiT. Men det har vært forsøkt før, uten å lykkes.

Pride

Nordkalottfolket samler underskrifter for å kunne stille til stortingsvalget.

Senterpartiet vil starte opp ny kullgruve. SV krever at antall boliger økes. Begge partier trosser nå regjeringens uttalte mål for Svalbard.

Vil ha alt opp i lyset
Hva skjedde da fiskebåten «Utvik Senior» forliste i 1978? Stortingets kontrollkomité vil innkalle Forsvaret og hemmelige tjenester for å få svar.

Hensyn til reindrift og natur gjør at det tar dobbelt så lang tid å bygge kraftlinje i Finnmark som ellers i landet.

På flukt

En ny kraftlinje til Øst-Finnmark kan koste 9,3 milliarder kroner. Hensyn til reinsdyr og dverggås drar opp kostnadene.

Uønsket
Miljødirektoratet åpner nå pengesekken for å stanse pukkellaksen fra å bli bofast i noen av verdens beste lakseelver. Hvert andre år kommer denne uønskede, svartelistede og introduserte arten til nordnorske elver. Det begynte forsiktig for ti til tolv år siden og har siden økt. I fjor ble det brukt over 30 millioner kroner på en fiskesperre i Tanaelva. Nå vil Miljødirektoratet bruke over 15 millioner på å sette ut laksefelle i Altaelva. De to store elvene i Finnmark regnes blant verdens beste lakseelver. Begge er svært viktige for at den atlantiske villaksen skal overleve.

Ryktene var mange, men ingen visste hva Nordpolen skjulte. Denne uka er det 100 år siden Roald Amundsen ledet ekspedisjonen som fant svaret.

Norske lakseoppdrettere er som andre dyreeiere. De ønsker ikke at dyrene skal lide, sier direktør Geir Ove Ystmark i Sjømat Norge.

I fjor døde 54 millioner laks før de ble slaktet. Men Mattilsynet har ikke ressurser til å følge opp alvorlige hendelser ved oppdrettsanleggene.

Betalte tilbake 9,7 millioner kroner
Da stortingsgjerningen var over, satt Irene Ojala og Pasientfokus igjen med solid overskudd i kassa. Nå studerer hun politisk korrupsjon og varsler «feltrapport» om sine fire år på Løvebakken.

Jakt

Rensefisken spiser lus fra laksen. Nå vil en ekspertgruppe forby den, fordi den ikke gjør jobben sin godt nok.

Ærespris

Gran
Grana stopper i Rana» lærte vi på barneskolen. Saltfjellet regnes som den nordligste grensa for naturlig utbredelse av gran. Men fra rundt 1950 grep staten inn og fikk satt i gang omfattende granplanting i nordre Nordland, Troms og Finnmark. Gran, som egentlig må være en uønsket introdusert art, pryder nå lier og flat mark i en rekke områder i nord. For det meste betalt av staten, inkludert sitkagran. Målet var at landsdelen skulle bli selvforsynt med tømmer, trevirke og bygningsmaterial. Nå slår Norsk institutt for bioøkonomi, Nibio, fast at den utplantede grana er hogstmoden mange steder i nord.

En samlet kraftbransje i Nord-Norge krever at gasskraftverket på Melkøya får leve videre. SV støtter forslaget, så lenge kraftverket blir miljøvennlig.

I februar fikk Ringebu kommune et eget beredskapslager for ved. Men staten må fortsatt ta grep, mener Øyvind Stranna Larsen i Norsk ved.

I fjor mottok Mattilsynet 1730 varsler om «alvorlig nedsatt velferd» for oppdrettslaks. En sjørett-jurist spør nå om behandlingen av laksen er ulovlig.

Leoparden er klar
… møte med en brummende helt med 1600 hestekrefter.

Knyttneve

Kraftbransjen i nord forlanger at gasskraftverket på Melkøya holdes i drift også etter elektrifiseringen.
