
Artikler

Gran

En samlet kraftbransje i Nord-Norge krever at gasskraftverket på Melkøya får leve videre. SV støtter forslaget, så lenge kraftverket blir miljøvennlig.

I februar fikk Ringebu kommune et eget beredskapslager for ved. Men staten må fortsatt ta grep, mener Øyvind Stranna Larsen i Norsk ved.

Slår alarm om behandling av oppdrettslaks
I fjor mottok Mattilsynet 1730 varsler om «alvorlig nedsatt velferd» for oppdrettslaks. En sjørett-jurist spør nå om behandlingen av laksen er ulovlig.

… møte med en brummende helt med 1600 hestekrefter.

Knyttneve

Kraftbransjen i nord forlanger at gasskraftverket på Melkøya holdes i drift også etter elektrifiseringen.

I pluss
Sysselmesteren på Svalbard har fått til noe få andre statlige etater klarer: et solid overskudd i drifta. Nå søker sysselmester Lars Fause på vegne av sin etat om å få overført 30,7 millioner kroner som ble til overs i fjor til årets budsjett. Hva Justisdepartementet svarer, er foreløpig uvisst. Institusjonen «Sysselmester» er på mange måter unik. Cirka 50 jobber i etaten, og arbeidsoppgavene spenner fra å reparere verneverdige bygg til å passe på hva russerne foretar seg. Politimester og statsforvalter er samlet i én etat, som også har ansvar for redningstjeneste, naturvern og hvem som skal få bære våpen. Etaten er også regjeringens forlengede arm lengst nord.

200 år etter at grensa mellom Norge og Russland ble trukket, er skoltesamene fortsatt merket av splittelsen.

Det snør

En heder

Reiselivet reagerer på nye isbjørnregler
Nye regler kan gi dyre bøter til turister på Svalbard som vil se isbjørn på kloss hold. Det er forskjellsbehandling, mener reiselivssjef Ronny Brunvoll.

Ved å skremme isbjørnen med snøscootere, skal forskere måle stressreaksjonen. Noah har sendt bekymringsmelding om isbjørnforskingen.

Det er 200 år siden grensa mot Russland ble trukket. Folket i Øst-Finnmark har liten tro på at det gode naboforholdet vil gjenoppstå med det første.

Norges yngste grense har rund bursdag i dag. Historieprofessor Kari Aga Myklebost advarer mot å la Russland bruke dagen til propagandaformål.

Ferskt funn: Havet i nord er dødt
Ny norsk forskning viser at det knapt finnes liv i havet lengst nord på kloden.

Finnmark Ap krever nytt beredskapssykehus i Alta – og at Forsvaret tar regninga.

Luftig

Oslo nyter godt av råvarer fra nord. Fylkesordføreren i Finnmark krever at staten snur utviklingen.

Kobber fra nord ga penger til jernbane
Kobbergruva i Kåfjord var Norges største industribedrift. I disse dager er det 200 år siden britiske forretningsmenn startet gruva.

Mot nord

Livsfarlig

Den kresne lakselusa kan gi gode nyheter til både oppdrettsnæringen og naturvernere.

Ordføreren langer ut mot Statsforvalteren
I fire år har Skjervøy kommune jobba sammen med nabokommunene for å legge en plan for kysten. Statsforvalteren stikker kjepper i hjulene, mener ordføreren.

Beslag

Mens stormaktene retter glupske øyne mot Arktis, skal den norske staten putte flere titalls milliarder i Longyearbyen. Første skritt er 1,2 milliarder kroner til ny kraftforsyning.
