
Artikler

Pukkel

Skulle Nansen og Amundsen fulgt dagens HMS-regler, måtte de holdt seg hjemme.

Statsministeren er bekymret for fraflytting i Finnmark, og oppfordrer til lagspill og nytenkning for å få flere til å bli.

Nytt Nato-senter holder arbeidsplasser i nord
Når Natos nye luftoperasjonssenter legges til Bodø, betyr det at landsdelen holder på 170 arbeidsplasser den ellers ville mistet, sier fylkesordføreren i Nordland.

Regjeringen har bevilget 10 millioner kroner i ekstra midler for å skape nye muligheter og nye markeder for næringslivet i Øst-Finnmark.

Med kongehuset på første rad og alt av tung norsk myndighet i salen ble 100 år med norsk eierskap av Svalbard feiret.

Politimester Ellen Katrine Hætta mener Finnmark er bedre rustet enn før til å stå imot trusler østfra. Det kan vi takke flyktningkrisa for, sier hun.

Grønland er sjef
Et iskaldt forhold til Russland preger Arktisk Råd. Utenriksminister Espen Barth Eide sier driften er på sparebluss, da er det lettere å skru opp flammene.

Turistskatt

En norsk økonomi i god orden er avgjørende for å trygge freden, sier finansminister Jens Stoltenberg.

Sjølaksefiskere frykter at deres kultur og næring vil dø, mens rikfolk kan høste av villaksen i elvene.

Postmester
I disse dager for 100 år siden ledet Roald Amundsen ekspedisjonen der to Dornier-Wal flybåter skulle bringe mannskapet på seks som de første til Nordpolen. Hektiske forberedelser pågikk i Ny-Ålesund nordvest på Svalbard. Mange hensyn måtte tas, blant annet til frimerkesamlere. Filatelister fra hele verden ønsket seg «North Pole Mail», etter idé fra den amerikanske millionæren Lincoln Ellsworth, han var med på ferden som navigatør og sponsor. Planen var å opprette et postkontor på Nordpolen. Det nasjonale poststyret utropte Roald Amundsen til «postmester på Nordpolen». Tre mann satt i hvert fly, og ferden endte på nesten 88 grader nord.

Trygve Slagsvold Vedum avslører at Sps brudd med regjeringen kunne skjedd allerede i 2023.

Staten vil slette gjelda til Moskenes i bytte mot kommunesammenslåing. Det får gjeldstyngede ordførere andre steder i landet til å reagere.

Snøhvit

Samles på valen
I en uforutsigbar verden er arbeidernes kampdag viktigere enn noensinne, forteller tillitsvalgte fra hele landet. Vi har spurt seks tillitsvalgte hva som er viktigst for dem på 1. mai.

Rassia

Sikrere

Tørrfisk

Sivilforsvaret legger planer for krigsflukt
Sivilforsvaret henter fram regler fra den kalde krigen for å sikre nok tilfluktsrom og planer for evakuering dersom det blir krig.

Slakt

Løver

Landbruket i Finnmark er på et kritisk lavt nivå. Næringen trenger tiltak for over én milliard kroner for å bli levedyktig, ifølge konsulentselskap.

Fryst laksesæd blir redningen
Norsk villaks er i ferd med å forsvinne. Forskere vil fryse ned mer av laksens sperm for å gjenopprette tapte bestander.

Gruveveteran Robert Hermansen (86) frykter selskaper fra andre land vil overta dersom den norske kulldrifta legges ned på Svalbard.

Samtidig som den siste norske kullgruva stenges på Svalbard, vokser kravet om fortsatt kullproduksjon.
