
Artikler

Det er 200 år siden grensa mot Russland ble trukket. Folket i Øst-Finnmark har liten tro på at det gode naboforholdet vil gjenoppstå med det første.

Norges yngste grense har rund bursdag i dag. Historieprofessor Kari Aga Myklebost advarer mot å la Russland bruke dagen til propagandaformål.

Ny norsk forskning viser at det knapt finnes liv i havet lengst nord på kloden.

Finnmark Ap vil la Forsvaret betale for sykehus i Alta

Luftig

Oslo nyter godt av råvarer fra nord. Fylkesordføreren i Finnmark krever at staten snur utviklingen.

Kobbergruva i Kåfjord var Norges største industribedrift. I disse dager er det 200 år siden britiske forretningsmenn startet gruva.

Mot nord
Interessen for Arktis øker, og mange ønsker å delta i mulighetene som åpner seg i nord når isen rundt Nordpolen smelter. Også oppslutningen rundt Svalbardtraktaten øker. Siste nye medlem er De forente arabiske emirater som denne uka har undertegnet traktaten og blitt traktatland nummer 49. Landene som er enige i traktaten, utgjør nå nær en firedel av alle verdens land, blant dem både Nord-Korea, Venezuela, Østerrike, Sør-Afrika, Russland, Kina og India. Emiratenes assisterende minister for energi og bærekraft, Abdulla Balalaa, fortalte i går til flere internasjonale medier at de ønsker å bidra i forskningsprosjekter i Arktis. Svalbardtraktaten kom i 1920, som et resultat av fredskonferansen etter første verdenskrig. Svalbard var til da ingenmannsland.

Livsfarlig

Den kresne lakselusa kan gi gode nyheter til både oppdrettsnæringen og naturvernere.

I fire år har Skjervøy kommune jobba sammen med nabokommunene for å legge en plan for kysten. Statsforvalteren stikker kjepper i hjulene, mener ordføreren.

Beslag
En rettssak av de sjeldne pågår denne uka i tingretten i Tromsø. På den ene sida av salen sitter Den russiske føderasjon, som er saksøkt. Motpart og saksøker er Yukos Capital Limited, aksjonærer i det tidligere enorme oljeselskapet som mener Russland skylder dem enorme summer. Partene møtes i Tromsø siden Yucos vil ta utlegg, beslag og sikre seg verdiene til all statlig russisk eiendom på Svalbard. Kravet er på drøyt 55 milliarder kroner, og en sveitsisk domstol har gitt saksøkerne medhold. Russland er nest største grunneier på Svalbard, etter den norske stat. Norge eier 99,5 prosent av arealet, Russland har 0,4 prosent, og en privat norsk eier har 0,1 prosent.

Mens stormaktene retter glupske øyne mot Arktis, skal den norske staten putte flere titalls milliarder i Longyearbyen. Første skritt er 1,2 milliarder kroner til ny kraftforsyning.

Nytt liv

Forsker vil ha eget varsel for utrygt romvær

-2,7 øre
I disse dager er det ingen i Nord-Norge som klager på strømprisen, med unntak av kraftverkene og de som eier dem. I går var gjennomsnittsprisen i landsdelen minus 2 øre per kilowattime. Jo da, du leste riktig, det står minus foran. Her i min lille bygd innerst i en lang fjord helt vest i Finnmark var prisen i går minus 2,7 øre. Det betyr selvsagt ikke gratis strøm, siden nettavgift, moms og leverandørens påslag kommer i tillegg. Men billig strøm er det.

I årevis har kvinner ved Finnmarkssykehuset varslet om seksuell trakassering. Det er skremmende at ledelsen ikke får med seg ukultur i egen organisasjon.

Det haster å få i gang Fensfeltet, sier det private gruveselskapet som har rettighetene.

Traktor

Kjemper for å holde Arktis fritt
Donald Trump sår tvil om Nato, men fra soldatene i Nato-øvelsen Cold Response er beskjeden klar: USA backer Norge som før.

Aldri har interessen for en militær vinterøvelse i Nord-Norge vært større. Topptunge delegasjoner fra hele kloden er på plass. Det er også russiske spionfly.

Savio

Fensfeltet i Telemark inneholder langt mer jordmetaller enn antatt. Geolog Halfdan Carstens mener gruvedrift om fem år er realistisk hvis regjeringen prioriterer det.

Ny jobb
Vi vet ikke om han skal benytte eks-politikernes gullkort til Stortinget, men tidligere SV-nestleder Torgeir Knag Fylkesnes er nå ansatt som strategisk rådgiver i Norges Kystfiskarlag. Han skal med base i Oslo jobbe for gode rammebetingelser for kystfiskere og kysten. Straks Nordlys slapp nyheten om nyansettelsen, haglet kommentarene inn. Først ute var tidligere kystvaktsjef Torstein Myhre, som også er aktiv i Kystens tankesmie. Myhre mener valget av Fylkesnes var fornuftig. «Han er den beste eks-politikeren på fiskeri», skriver fiskeriveteranen. Andre fyrte løs om en ny lobbyist og hoverte over arbeid fra Oslofjorden, der det er «så sinnssykt mange kystfiskere og fiskebruk». Den tidligere SV-toppen runder 51 år til sommeren og kan se tilbake på tolv år på Stortinget, blant annet i næringskomiteen, og som særlig aktiv innen fiskeripolitikken. Han takket nei til gjenvalg sist høst og sa til lokalavisa at han skulle dyrke kjærligheten og bli pensjonist. Nå får Tromsø-mannen også dyrket sin kjærlighet til kysten og fiskenæringen.

… Nasjonalarkivet. Der fant vi jernbanen som aldri ble bygget.

Vi havna på … Svalbard-dagen i Høyres hus i Oslo.
