
Artikler

Å satse på en ny kullgruve på Svalbard er den billigste sikkerhetspolitiske forsikringen for Norge, sier gruveveteran og lokal Ap-topp Svein Jonny Albrigtsen.

Rydding

Norge er verdens nest største importør av isbjørnskinn. Det bør det bli en slutt på, mener Dag Vongraven i Norsk Polarinstitutt.

Desperate
Dramaet skjer rett foran tigeren utenfor Oslo S. Angrepet kom bakfra, og offeret rakk ikke å forsvare seg. En stor måke stuper ned og slår pølsebrødet ut av hånda til en intetanende mann. Han mister brødbiten som fortsatt inneholdt litt pølse, og straks er det ti-tolv glupske fugler som forsyner seg. Dramaet er over på sekunder. Mannen rister på hodet og tar det som en liten naturopplevelse. Men faktum er at sjøfuglene, også i Oslofjorden, er desperate etter mat.

På Svalbard frykter de kulda mer enn Putin

De vasker hotellrom og rydder på puben i Longyearbyen. Men i lokaldemokratiet er de 350 innbyggerne fra Thailand og Filippinene usynlige.

OL i nord

Store forsinkelser på forsvarsskjøp
Tre av fire materiellinvesteringer i Forsvaret blir forsinket. Det kan ramme den operative beredskapen, sier forsker Frida Waage Prebensen.

Før president Trump bablet i vei om at Norge og andre Nato-land ikke gjør noe for USA, burde han lært mer om øynene og ørene i nord.

Halvparten av spekkhoggerens unger dør på grunn av miljøgifter. En «cocktail» av usynlig gift er i ferd med å knekke havets tøffeste dyr.

Forsvaret går sammen med sivile forskere i en ny storsatsing for å undersøke hvordan klimakrisa påvirker forsvaret av Norge.

Redning
Forsvaret skal etablere en ny base for redningshelikopter i Tromsø. Det ble nylig bestemt at 330-skvadronen skal få ansvaret når kontrakten med dagens sivile operatør går ut i 2030. Med det får Norge sin sjuende militære base for søk- og redningshelikopter, fra Banak i Finnmark via Tromsø, Bodø, Ørland, Florø, Sola og til Rygge på Østlandet. Alle har døgnkontinuerlig beredskap, og de nye AW101-helikoptrene, kalt SarQueen, koster for øvrig rundt én milliard kroner per maskin. At Forsvaret fikk oppdraget, blir av mange sett på som et stort pluss. De er skreddersydd for redning, men kan også operere sammen med, og ha base om bord, på de nye fregattene. Dessuten kan et militært helikopter bevæpnes og er trent for krise og krig.

Eksporten av norsk sjømat til USA går dramatisk ned. Samtidig seiler Kina opp som Norges viktigste kunde.

En ny dokumentar spør om en 40 år gammel ulykke var et politisk drap. Det er ikke nødvendig.

Den amerikanske klimaforskeren Åsa Rennermalm sier at hele verden vil tape på Donald Trumps angrep på forskning.

Takker for norsk støtte
Situasjonen på Grønland er ikke enkel, men vi har tro på diplomati, sier Grønlands utenriksminister Vivian Motzfeldt til Klassekampen.

Trump-kutt truer viktige data om arktiske klimaendringer. Nå roper norske forskere alarm.

Det er ikke riktig at Norge har blant verdens mest ambisiøse klimamål, sier professor Elin Lerum Boasson. Hun etterlyser målrettet klimapolitikk.

Frykter «kald» krig for nordmenn: Ber om nasjonalt vedlager

Nordlys
Vi lærte som barn å ikke tulle med nordlyset. Det elektromagnetiske lysshowet over oss skulle tas på alvor og med respekt. I verste fall kunne nordlyset komme å ta oss, straffe oss, ble vi fortalt. Denne barnelærdom har nok ikke de mange asiatiske nordlys-arrangørene som nå gjør profitt på lysfenomenet i det høye nord. Bare siden årsskiftet er fem asiater utvist fra Norge. De har fraktet nordlysturister mot betaling, men ikke hatt løyve for persontransport. Politiet samarbeider med Statens vegvesen og A-krim-senteret og slår hardt ned på ulovlig transport.

Statsforvalteren i Troms og Finnmark vil rive ulovlige reingjerder. Disse er til hinder både for vilt og ferdsel i naturen.

Finnmark Høyre vil gå fra 18 til 1 rådhus i Finnmark. SV-ordfører Cato Kristiansen i Loppa rister på hodet over planene.

Trumps trusler mot Grønland kaster lange skygger over Nord-Norge. Nå sprer russerfrykten seg.

Skinner sterkere enn midnattssola
Nordlyset trekker nå flere turister til Troms enn midnattssola, viser nye tall fra turistnæringen.

Haikjeft

Fiskeforbudet i Oslofjorden rammer fiskerne hardt. Finnmarksfisker Jon Atle Bjørnø inviterer nå kollegene nordover.
