Svalbard

Kutter grønn grein

Store Norske Energi skulle være statens spydspiss innen fornybar energi i Arktis. Nå gir selskapet opp.

Dieseldrevet: Etter å ha fått energi fra kull i over hundre år, er elektrisitet og sentralvarme i Longyearbyen nå basert på diesel-aggregat. Det statseide selskapet som skulle leve av fornybar energi, blir lagt ned. Foto: Ole Magnus RappDieseldrevet: Etter å ha fått energi fra kull i over hundre år, er elektrisitet og sentralvarme i Longyearbyen nå basert på diesel-aggregat. Det statseide selskapet som skulle leve av fornybar energi, blir lagt ned. Foto: Ole Magnus Rapp

Visjonen var å teste ut solceller, vindmøller, jordvarme, hydrogen, sjøvarme og andre mulige former for grønn energi. Målet var at Longyearbyen skulle bli et utstillingsvindu for nullutslipp-­samfunn, som kunne vise flere hundre bygder i Arktis hvordan man kunne leve grønt.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Datasenter

I 2024 ba Stortinget regje­ringen om et forbud mot krypto­ut­vinning i datasentre. Det blir stadig flere krypto-datasentre, men forbudet uteblir.

Arbeidsliv

I tre år har LO i Sverige forsøkt å streike fram tariff­av­tale med Tesla. Nå gir de opp.

Oljefondet

Ni måneder etter at Etikkrådet ble satt på pause, sier tidligere rådsmedlem Cecilie Hel­les­tveit at Norge har mistet makt som pådriver for etiske inves­te­ringer.