Industri

EU skyver Norge fra seg med toll

Ledere og ansatte ved norske smelteverk frykter for framtida til norsk industri etter EUs toll på ferrolegeringer.

Bekymret: 90 prosent av ferrosilisiumet som produseres på smelteverket i Finnfjord, selges til EU. Den nye tollen vil få store konsekvenser for bedriften. Foto: Ole Magnus RappBekymret: 90 prosent av ferrosilisiumet som produseres på smelteverket i Finnfjord, selges til EU. Den nye tollen vil få store konsekvenser for bedriften. Foto: Ole Magnus Rapp

EU vedtok i går å innføre beskyttelsestiltak som toll og minstepris på såkalte ferrolegeringer, som blant annet brukes i stål. Tiltakene, som også gjelder for Norge, innføres i dag og skal gjelde i tre år framover.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Politikk

Kunstig intelligens

Hans Christian Holte har søkt på stillinga som direktør for den nye KI-etaten, berre eit halvår etter at han fekk sparken som Nav-sjef.

Rødt

Rødt-leder Marie Sneve Mar­ti­nussen er klar for å overkjøre regje­ringen. Hun vil lete «med lys og lykt» etter nye flertall, også med Fremskritts­par­tiet.

Regjeringa

Nest­leia­ren i Senter­par­tiet seier Sp ikkje har tenkt å bana veg for Høgre og Frams­tegs­par­tiet i regjering.