Natur

Halve naturen i Norge står på Rødlista

Den nye Rødlista er dyster lesning: Den ville fjellnaturen krymper, blomsterengene dør ut, myrene forsvinner, og elvene blir forurenset.

Truet: Menneskelig aktivitet truer norske naturtyper – og dyrene som lever i dem. Her representert ved (fra nederst til øverst) en brennmanet på Hvaler, en isbjørn i Liefdefjorden, en orrhane i Solør, en fjellrev i Bjørndalen og en havørn i Lofoten.​ Foto: Thorfinn Bekkelund, Pål Hermansen, Baard Næss, Steinar Myhr, Birna Rørslett, NN/Samfoto/NTBTruet: Menneskelig aktivitet truer norske naturtyper – og dyrene som lever i dem. Her representert ved (fra nederst til øverst) en brennmanet på Hvaler, en isbjørn i Liefdefjorden, en orrhane i Solør, en fjellrev i Bjørndalen og en havørn i Lofoten.​ Foto: Thorfinn Bekkelund, Pål Hermansen, Baard Næss, Steinar Myhr, Birna Rørslett, NN/Samfoto/NTB

Siste oppdatering fra Artsdatabanken er ikke hyggelig lesning. Halvparten av norske naturtyper er truet og på rødlista. Klimaendringen er mye av årsaken, men fysiske naturinngrep rammer minst like mye.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Likestilling

31 prosent av unge menn mener ektemannen bør sjefe over kona. – Nei, det skal være 50-50, sier Adrian Rognsvåg (17).

Velferd

Tuva Moflag (Ap) vil at Høyre-­kommuner med store inntekts­over­skudd lar pengene komme befolk­ningen til gode.

Økonomi

Iran-krigen kan sette en stopper for rentekutt. Handels­bankens Marius Gonsholt Hov tror renta kan øke fra dagens 4 prosent til 4,5 før 2026 er omme.