Sjøfugl

Flyr jorda rundt to ganger for å overleve

Rødnebbterna flyr 84.000 kilometer i året for å overleve klimaendringene. Nå vil forskere grave dypere i fuglens over­­levelsestaktikk.

En vinner: Rødnebbterna flyr en distanse som tilsvarer jordkloden rundt to ganger i året, mellom hekkeplassene på Svalbard og matfatet i Antarktis. Foto: Ole Magnus RappEn vinner: Rødnebbterna flyr en distanse som tilsvarer jordkloden rundt to ganger i året, mellom hekkeplassene på Svalbard og matfatet i Antarktis. Foto: Ole Magnus Rapp

Den rundt 100 gram tunge fuglen hekker på Svalbard og migrerer helt til Antarktis for å spise krill. Ingen flyr lenger, og nå vil forskerne lære mer om rødnebbternas taktikk for overlevelse.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Pride

Pride-arrangøren bruker ekstra penger på sikkerhets­tiltak for at paraden neste uke skal være trygg.

Avgift

Pumpe­pri­sen gjorde eit stort hopp då avgifta på bensin og diesel blei norma­li­sert. For folk flest vil det gå bra, seier ekspertar.

Barnevern

Barne­verns­fore­taket Bevisstung ansatte en person som var løslatt på prøve etter å ha blitt dømt til forvaring for grov vold.