Ida Søraunet Wangberg

Interessert i økonomi og arbeidsliv, oppvekst, helse og velferd.
Ida Søraunet Wangberg

Artikler

Skole

Oslo-elevene har 238 ekstra timer i norsk, matte og naturfag. Nå åpner Høyres skolebyråd for at timene kan brukes på noe annet.

Mot veggen

Oslo går med milli­ard­over­skudd, men finans­byråd Hallstein Bjercke (V) mener det fortsatt må kuttes stort i byens velferds­tje­nester.

Politikk

Stortings­re­pre­sentant for Høyre Tage Pettersen mener det er prinsi­pielt riktig å innføre et lobby­re­gister, men parti­kol­lega Anna Molberg sier tvert nei.

Sport

En folkefest til milliarder

Prislappen på OL i Italia kan bli over 60 milliarder kroner. Flere partier vil ha vinter-OL til Norge, men forsker advarer mot å tro at det tilfører noe mer enn en folkefest.

Politikk

AUF-leder Gaute Skjervø ber parti­kol­le­gaene i Arbei­der­par­tiet si ja til lobby­re­gister på Stortinget.

Dagboka

Løfter

Bolig

Fra 1. juli dobles husleia for omsorgs­bo­ligen til Kåre Lindeland, selv om han for et halvt år siden ble lovt at økningen skulle skje gradvis og over lengre tid.

Økonomi

Hva skjer om bobla sprekker?

Norsk økonomi vil treffes dersom KI-bobla sprekker, sier sentralbanksjef Ida Wolden Bache – men Norges Bank har ikke undersøkt hva konsekvensene vil bli.

Skole

Frp har støttet de 238 ekstra skole­ti­mene Oslo pålegger elevene i barne­sko­len. Nå åpner de for å snu og kan sikre flertall for å fjerne de ekstra timene.

Dagboka

Lokalt

8. mars

Rekord­mange påmeldte til 8. mars-møte: – Vi har god takhøyde

Arbeidsliv

I retten for deltids­an­satte

På fire år jobbet André Kaldal 2845 timer mer enn kontrakten hans tilsa. Nå krever han overtidstillegg for timene i en rettssak som kan endre norsk arbeidsliv.

Oppvekst

Foreldre­opp­røret tror mangelen på ansatte i barne­ha­gene blir enda større om man endrer reglene.

Oppvekst

I barne­ha­gene kan det ikke være mer enn seks treåringer per ansatt. Alle slike regler ryker dersom Høyres Nikolai Astrup får det som han vil.

Skole

Oslos effek­ti­vi­se­ringsråd vil gi elevene kortere skoledag. Uaktuelt, svarer skole­by­råden.

Arbeidsliv

Frykter hun kan miste jobben

Karen Gabumpa Alegre har reingjort på Oslo legevakt i ni år. Nå foreslår byrådets effektiviseringsprogram at Legevakta skal kvitte seg med egne reinholdere og vektere.

Dagboka

Bedre før

Skole

Forsker Elise Farstad Djupedal tror mange kommuner vil bruke mindre på skole om de slipper å følge maksgrensa for antall elever per lærer.

Skole

Mens Utdan­nings­for­bundet hardnakket forsvarer dagens krav til lærer­tetthet på hver skole, går Fag­for­bundet inn for å flytte den til kommune­nivå. ­Det kan gi 850 færre lærere i skolen.

Kommuneøkonomi

Åpner for å endre beman­nings­normer

Krav til bemanning kan bli tema når kommunekommisjonen legger fram sine anbefalinger. Fagforbundet-leder Helene Skeibrok åpner for å gi kommunene mer fleksibilitet.

Dagboka

Barbie

Forsvar

Men røde partier i Norge og Danmark vil ha dem ut.

Venezuela

Eksil-ve­ne­zu­e­laner Ruth Armas Normann (32) er håpefull, men bekymret etter USAs angrep på hjemlandet.

Dagboka

Forsetter

Nytt år betyr nye muligheter, og mange setter seg nyttårsforsetter for å bli et bedre menneske på et eller annet vis. Det går ofte i ambisjoner som å trene mer, spise sunnere og få det bedre med seg selv. En viktig nøkkel til å lykkes, ifølge en studie omtalt av NRK, er å bestemme seg for å gjøre mer av noe, ikke mindre. Altså er det høyere sannsynlighet for at du greier å nå målet om å trene mer, enn målet om å spise mindre sukker. Så er det ikke bare lett å holde målet om å trene mer enn noen uker ut i januar heller. Ifølge analyser av data fra treningsappen Strava gir de fleste opp allerede innen den andre fredagen i januar. En annen studie har funnet at mellom 80 og 92 prosent har gitt opp nyttårsforsettene innen februar. Å være snillere med seg selv er sånn sett kanskje et enklere nyttårsforsettå holde, da er det jo ikke så farlig om man ikke får trent så mye som man egentlig tenker at man burde.

Økonomi

Sjefana­ly­tiker i Nordea Thina Saltvedt tror lavere oljein­ves­te­ringer i 2026 kan bli starten på en større omstilling.

Økonomi

Sjeføkonom i Eika-gruppen Jan Ludvig An­dre­assen frykter at krise i bygge­bran­sjen, oljepris­kollaps og en KI-boble som sprekker, kan få store konse­kvenser for norsk økonomi.

Jul

Hjemme hos muslimske Rabia Musavi blir det jule­fei­ring i år igjen