Ida Søraunet Wangberg

Artikler

Etter å ha fått avslag fire ganger, har fembarnsmor og Nav-ansatt Rama Jama endelig fått innvilget startlån.

Barnevernspedagog Linda Frogner har tatt jobben som kommunen tidligere kjøpte inn fra private firmaer. Strategien er nå blitt en trend flere steder i Oslo.

Samfunnsøkonom Olav Slettebø er enig med LOs sjeføkonom i at renteheving er en dårlig idé for forutsigbarheten i norsk økonomi.

No Kings
Bruce Springsteen, Jane Fonda og Bernie Sanders sto alle på scenen i St. Paul i Minnesota lørdag, på hovedarrangementet til demonstrasjonen No kings. En forsamling på over 100.000 mennesker møtte opp for å protestere mot Trumps angrep på demokratiet, krig mot Iran, høye levekostnader og immigrasjonspolitiet Ice. Vel så viktig var kanskje demonstrasjonene i den lille byen Beaver i Pennsylvania, med 4500 innbyggere, og i Staunton i Virginia, der 700 av rundt 25.000 innbyggere møtte opp. På over 3000 steder i samtlige av USAs delstater ble det avholdt demonstrasjoner. Det er flere enn ved forrige No Kings-markering i oktober, og aksjonen er blant de største som noen gang er avholdt i USA. Dersom arrangørenes tall på åtte millioner frammøtte stemmer, betyr det at mer enn hver 50.

Renteøkninger vil gjøre alt vondt verre, mener LO-økonom Roger Bjørnstad

Truer med å stanse Oslo

Foreldre, ansatte og organisasjoner som jobber for barns rettigheter, ber kunnskapsministeren sørge for bedre bemanning i barnehagene.

Urolig for de stille elevene i klassen
Sju av ti timer med tilrettelagt opplæring ble ikke gjennomført ved tre skoler i Melhus kommune. Oppvekstsjefen skylder på lite penger.

Elevene mistet hver sjette time med tilrettelagt opplæring, viser en kartlegging fra Trøndelag. Det kan bli dyrt i lengden, tror Jan-Erik Frisli, som har en sønn med dysleksi.

Natos krigsstøtte er oppsiktsvekkende, sier Robert Mood

Direktør i Norsk Industri Harald Solberg får forskuttert sykepenger, hvis han blir syk. Det samme gjelder ikke for alle ansatte i NHO-bedrifter.

Advarer mot Høyres skatteløfte
Høyres løfter om å fjerne formuesskatten er en gavepakke til hovedstadens aller rikeste, mener Aps Oslo-general Marthe Scharning Lund.

Sykelønn

Høyres byrådsleder i Oslo vil ha seg frabedt å få kjeft av Ap for at kommunen går i pluss.

Høyres byrådsleder i Oslo vil ha seg frabedt å få kjeft av Ap for at kommunen går i pluss.

Fortviler over kutt i Bærum
Det borgerlige flertallet i Bærum vedtok å kutte 400 millioner kroner, men endte med et overskudd på 907 millioner. Det provoserer Helene Straith, mor til Clara (5).

Tuva Moflag (Ap) vil at Høyre-kommuner med store inntektsoverskudd lar pengene komme befolkningen til gode.

Ali Esbati tror USA og Israels angrep setter kampen for frihet og demokrati i Iran tilbake

Behovet for nødhjelp i Iran er prekært, ifølge norsk-iranske Solmaz Refling. Hun etterlyser hjelp fra norske myndigheter.

Selbekk støtter krigen
Dagen-redaktør Vebjørn Selbekk mener Israel og USA har gjort verden en stor tjeneste ved å gå til krig mot Iran.

Oslo-elevene har 238 ekstra timer i norsk, matte og naturfag. Nå åpner Høyres skolebyråd for at timene kan brukes på noe annet.

Oslo går med milliardoverskudd, men finansbyråd Hallstein Bjercke (V) mener det fortsatt må kuttes stort i byens velferdstjenester.

Stortingsrepresentant for Høyre Tage Pettersen mener det er prinsipielt riktig å innføre et lobbyregister, men partikollega Anna Molberg sier tvert nei.

En folkefest til milliarder
Prislappen på OL i Italia kan bli over 60 milliarder kroner. Flere partier vil ha vinter-OL til Norge, men forsker advarer mot å tro at det tilfører noe mer enn en folkefest.

AUF-leder Gaute Skjervø ber partikollegaene i Arbeiderpartiet si ja til lobbyregister på Stortinget.

Løfter
