Oljefondet

Skeptisk til Stoltenbergs intensjoner

Palestinakomiteen frykter Stoltenbergs gjennomgang av Oljefondets etiske rammer vil heve terskelen for å selge seg ut av selskap som bidrar til folkerettsbrudd.

MISNØYE: Leder i Palestinakomiteen Line Khateeb mener Norges Bank bør gjøre en grundigere jobb før de investerer i selskap, for å sikre at investeringene ikke bidrar til brudd på folkeretten. Foto: Tom Henning BratlieMISNØYE: Leder i Palestinakomiteen Line Khateeb mener Norges Bank bør gjøre en grundigere jobb før de investerer i selskap, for å sikre at investeringene ikke bidrar til brudd på folkeretten. Foto: Tom Henning Bratlie

Finansminister Jens Stoltenberg (Ap) sa han mener tida er inne for å gjennomgå de etiske rammene for Oljefondet da han redegjorde for forvaltningen av fondet i Stortinget torsdag.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Kartlegging

Via nye flyfoto finner Kartverket store mengder kjørespor i norsk natur, samt stier, hytter og mye annet som til nå ikke er kartlagt.

Natur

Økt press på reindrifta øker mengden rein­gjer­der. De som bygger rein­gjer­der, må ta hensyn til fuglenes måte å fly på, sier pensjonist og forsker Kjetil Bevanger.

Politikk

Regje­ringen vil fjerne overgangs­stø­naden. Det kan gjøre det vanske­li­gere for kvinner i voldelige relasjoner å bryte ut, advarer Sani­tets­kvin­nene og Krise­sen­ter­sek­re­ta­riatet.