Skole

Skal teste KI-ferdigheter

I 2029 skal 15-­åringers evne til å bruke kunstig intelligens testes i skoleundersøkelsen Pisa.

I KLASSEROMMET: På Hersleb videregående skole i Oslo er det tid for lesesirkel. Bildet er tatt ved en annen anledning, i forbindelse med en artikkel om Pisa og norskopplæring. FOTO: TOM HENNING BRATLIEI KLASSEROMMET: På Hersleb videregående skole i Oslo er det tid for lesesirkel. Bildet er tatt ved en annen anledning, i forbindelse med en artikkel om Pisa og norskopplæring. FOTO: TOM HENNING BRATLIE

Pisa-undersøkelsen skal hvert tredje år gi svar på hvor gode 15-åringer i rundt 80 land er i lesing, matematikk og naturfag. I neste undersøkelse skal elevenes KI-ferdigheter også testes.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Barnehage

Romsås-mødrene Kristin Furulund, Fatima Yasien og Eden Paalgard tror kutt i barne­hage­til­budet vil få flere til å forlate bydelen.

Digitalisering

Det er ikke nok å innføre alders­grense på sosiale medier. Det er enda viktigere å lage nye digitale platt­for­mer, mener Hilde Nagell i Agenda.

Ytre høyre

Nystiftede Bevar Norge har som mål å beskytte landet mot kulturelt forfall. Kristne verdier står i høysetet, ifølge lokal­lags­leder i Bergen Rune Samnøy.