Gaza

Ber UD om unntak

Nyresyke Mohammad (11) har vært gjennom fem operasjoner de siste dagene. Faren ber UD hjelpe mora, som har lovet ham nyren sin, ut av Gaza.

Blir verre: Shadi Qasem Mahmoud Abu Sita frykter for livet til sønnen Mohammad, som har gjennomgått fem operasjoner de siste dagene. Han er nå under observasjon på Rikshospitalet. Bildet er tatt i slutten av august, da Mohammad fikk dialyse på Rikshospitalet. Foto: Rikke Løe HovdalBlir verre: Shadi Qasem Mahmoud Abu Sita frykter for livet til sønnen Mohammad, som har gjennomgått fem operasjoner de siste dagene. Han er nå under observasjon på Rikshospitalet. Bildet er tatt i slutten av august, da Mohammad fikk dialyse på Rikshospitalet. Foto: Rikke Løe Hovdal

Shadi Qasem Mahmoud Abu Sita ligger ved siden av sønnen sin Mohammad, som sover etter å ha fått smertestillende på Rikshospitalet i Oslo. Mohammads nyrer fungerer ikke, og han er en av 28 syke eller skadde pasienter som er medisinsk evakuert fra Gaza til Norge.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Utdanning

På ett punkt gjør norsk skole det bedre enn snittet: Elevene trives og er mindre ensomme enn i mange andre land.

Samferdsel

Hurtig­båt­ruter og ferje­strek­ninger langs hele kysten kansel­leres på grunn av mannskaps­mangel. Ordføreren i Måsøy ber om tiltak.

Barnevern

Fortsatt er vedtaket om strengere politi­at­test-ordning for barne­verns­an­satte «under be­hand­ling» i regje­ringen.