Leder

Bør tjene som en advarsel

Samtidig som styresmaktene i USA lyver helt åpenlyst om hendelser folk kan se med egne øyne på videoopptak, har en av presidentens nære allierte tatt kontrollen over et av landets mest brukte apper til informasjonsdeling og kommunikasjon. Oracle-eier Larry Ellison er blant de nye eierne av den amerikanske delen av Tiktok. Han tok i helga over ansvaret for lagring og bruk av brukerdata og regulering av appens populære algoritme. Ettersom de andre store sosiale mediene allerede er eid og styrt av Donald Trump-lojale tek-kapitalister, har Tiktok vært et av få medier for deling av Israel-kritikk og venstreorientert innhold. Som vi skrev i går, tyder reaksjoner fra amerikanske brukere på at den tida kan være over. Overdragelsen av eierskap og regulering til amerikanske tek-eiere har politisert appens algoritme.

«Det mangfoldige norske mediemarkedet må beskyttes.»

Forandringene i det amerikanske mediemarkedet bør tjene som en advarsel til alle oss andre. Så lenge Silicon Valley ble oppfattet som en støttespiller for liberale ideer, ropte bare en og annen enslig stemme varsko om den sterke kontrollen tek-folket fikk over vanlige menneskers mediebruk. Bekymringer har dukket opp underveis, men var stort sett konsentrert rundt avhengighet, usunt innhold og falsk informasjon. Tek-eierne bedyret alltid at de gjorde alt i sin makt for å bedre algoritmer og ta ansvar, og de ble trodd. De få gangene bekymringer om eierskap ble luftet offentlig, handlet det i stor grad om den kinesiske statens kontroll over Tiktok. Vel, nå har den amerikanske delen av selskapet skiftet hender. Og det virkelig dominerende problemet er etter hvert synlig for alle som vil se, nemlig at en håndfull styrtrike og høyreradikale rikinger eier og kontrollerer omtrent alle sosiale medier. Som om ikke det var nok, kjøper de samme mennene også opp tradisjonelle medier, deriblant dominerende fjernsynskanaler og storaviser som The Washington Post.

Den naiviteten land etter land har møtt tek-bransjen med, bør være et tilbakelagt stadium. Det mangfoldige norske mediemarkedet må beskyttes og styrkes i årene som kommer. Vi må unngå en amerikansk medieutvikling.

Leder

Dyrere kultur

På onsdag kom Skattekommisjonens rapport, og ett av forslagene er å øke momssatsen på billetter til museer, gallerier og kino. I dag har slike kulturtilbud redusert moms, og satsen ligger på 12 prosent. Kommisjonen foreslår å øke momssatsen til 15 prosent. Konsekvensen kan være at det blir dyrere å besøke museer, gallerier og kinoer. Frode Meinich, direktør ved Teknisk Museum i Oslo, sa til Klassekampen i forrige uke at en momsøkning på tre prosent vil bety mer enn en halv million kroner i økte utgifter for museet hvert år. Da blir de trolig nødt til å sende regningen til de besøkende i form av høyere billettpriser. En familie på to voksne og ett barn betaler i dag 545 kroner for et besøk på Teknisk Museum – for mange familier er det allerede en stor utskeielse.

Er det greit at jeg er jeg?

Homofile på baren Stonewall i New York gjorde 28. juni 1969 opprør mot politiets gjentatte trakasserier og arrestasjoner. Det regnes som startskuddet for den moderne homokampen, der skeive av alle kategorier har rettet ryggen og stått fram i stolthet over den de er. Svært mye er vunnet i tiårene vi har lagt bak oss. Et overveldende flertall av befolkningen har positive holdninger til lesbiske og homofile. Det er urovekkende at det er en liten økning i negative holdninger til transpersoner, men over 80 prosent er positive eller nøytrale.

Ukloke anklager

Det er viktig og gledelig at regjeringen forrige uke varslet et historisk forbud mot handel med Israels folkerettsstridige bosettinger. De ulovlige bosettingene på palestinsk jord huser over 600.000 bosettere, etter år med politisk drevet ekspansjon. At Norge vedtar et slikt forbud, sender et sterkt signal og vil kunne inspirere andre land til å følge etter. Mens det er grunn til å feire vedtaket, gir reaksjonene fra Israels støttespillere i Norge grunn til bekymring. Klarest i kritikken blant stortingspartiene er Fremskrittspartiet, som mener det er feil med forbud siden Israel er «Midtøstens eneste demokrati». Det er kuriøs argumentasjon.