Leder

Bør ikke være fritt fram

«Velkommen Google!» står det å lese på Skien kommunes nettside. Lokalpolitikerne er storfornøyd med at den amerikanske teknologigiganten nå investerer 6,8 milliarder kroner i et datasenter på tomta Gromstul, som Skien ønsker skal bli et nytt, regionalt industriområde for datasentervirksomhet. Google har mål om utslippsfri lagring av data, og da er norsk vannkraft attraktiv. Datasentre i Norge kan slik selge seg inn som bærekraftige, og det skjer nå i hurtig tempo flere steder i landet. Tiktok-data vil bli lagret på Hamar, på Stokmarknes i Vesterålen utvinner et senter kryptovaluta og Tiktok-partner Green Mountain, som for øvrig er Israel-eid, ønsker også bygge datasenter i Time kommune i Rogaland.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Leder

Barnas julesong

Det er ein gammal song vi nesten gløymde, som seier at det skal bli fred på jord. Det er ein draum som alle slekter drøymde, som er blitt gjenfortalt med vakre ord. For fredens fyrste var ein liten unge, som kom til verda i ein gissen stall, foreldra hadde ingen stad å vera, og vinternatta var så mørk og kald. Og brått var himmelkvelven full av englar.

En alvorlig opp­trap­ping

Det er ikke alle land USA utnevner en spesialutsending til. Derfor vekker det ikke så reint lite oppsikt når landet i går ga Louisianas guvernør Jeff Landry jobben som spesialutsending til Grønland. Landry har ikke bakgrunn fra diplomatiet eller utenrikstjenesten. Før han gikk inn i politikken, jobbet han i forsvaret. I hjemstaten Louisiana har han markert seg som en konservativ republikaner, mot abort og for øvrig opptatt av å pålegge skoler å henge opp de ti bud i alle klasserom. Hvorfor i alle dager skal han nå håndtere Grønland-spørsmålet? Svaret er at han støtter president Donald Trumps intensjon om å innlemme Grønland i USA.

Varm vinter

Natt til mandag forrige uke ble det satt rekord på Meteorologisk institutt på Blindern i Oslo. Så lenge det har blitt målt, har hovedstaden aldri før opplevd en like mild desembernatt med hele åtte plussgrader. Det varme vinterværet hindrer de omkringliggende skianleggene fra å erklære sesongen for å være i gang for fullt. Blant skianleggene til Skimore er det bare én av 20 løyper som er åpnet i Oslo, ifølge nettavisa E24. Dette er bare en smakebit av hva vi har i vente. I slutten av oktober kom Norsk klimaservicesenter med tredje utgave av rapporten «Klima i Norge». I den tar flere titalls forskere fra en rekke institusjoner for seg hvordan klimaendringene påvirker landet, og hvordan samfunnet kan tilpasses deretter.