Bøker

Marsjerer rett inn i finkulturen

At et høyreradikalt forlag gir ut Hamsun, er et tegn på at ytre høyre forsøker å vinne kulturelt hegemoni, mener forsker Terje Emberland.

SKJORTE OG SLIPS: Ytre høyre forsøker i stadig større grad å sette agendaen i kulturfeltet, sier religionshistoriker Terje Emberland. Her ser vi Nordiska motståndsrörelsen marsjere i den svenske byen Kungälv. FOTO: NTBSKJORTE OG SLIPS: Ytre høyre forsøker i stadig større grad å sette agendaen i kulturfeltet, sier religionshistoriker Terje Emberland. Her ser vi Nordiska motståndsrörelsen marsjere i den svenske byen Kungälv. FOTO: NTB

– Fascistene kommer ikke lenger gående i lærstøvler. Nå går de kledd i Armani-dresser, sier religionshistoriker Terje Emberland.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Julekalender

Dagen då Celina Isabelle redda meg frå sol og folk.

Februar

I 2025 falt medie­le­dere på kne for Trump – og ble der.

Musikk

Nordmenn går på stadig færre konserter – og priori­terer de største navnene