Bøker

Marsjerer rett inn i finkulturen

At et høyreradikalt forlag gir ut Hamsun, er et tegn på at ytre høyre forsøker å vinne kulturelt hegemoni, mener forsker Terje Emberland.

SKJORTE OG SLIPS: Ytre høyre forsøker i stadig større grad å sette agendaen i kulturfeltet, sier religionshistoriker Terje Emberland. Her ser vi Nordiska motståndsrörelsen marsjere i den svenske byen Kungälv. FOTO: NTBSKJORTE OG SLIPS: Ytre høyre forsøker i stadig større grad å sette agendaen i kulturfeltet, sier religionshistoriker Terje Emberland. Her ser vi Nordiska motståndsrörelsen marsjere i den svenske byen Kungälv. FOTO: NTB

– Fascistene kommer ikke lenger gående i lærstøvler. Nå går de kledd i Armani-dresser, sier religionshistoriker Terje Emberland.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Bibliotek

I Oslo er tilbudet om meråpne bibliotek truet. Nå sier Rødts Remi Sølvberg at han vil jobbe for å gjøre tilbudet lands­dek­kende.

Film

Helsinki-er­klæ­ringen fra 1975 bidro til å gjøre slutt på den kalde krigen. I en ny dokumentar viser regissør Arthur Frank hvordan dokumentet ble til.

På tampen

Trumps dumhet får alle argumenter til å smelte som saftis under gloheit Florida-sol