Bøker

Marsjerer rett inn i finkulturen

At et høyreradikalt forlag gir ut Hamsun, er et tegn på at ytre høyre forsøker å vinne kulturelt hegemoni, mener forsker Terje Emberland.

SKJORTE OG SLIPS: Ytre høyre forsøker i stadig større grad å sette agendaen i kulturfeltet, sier religionshistoriker Terje Emberland. Her ser vi Nordiska motståndsrörelsen marsjere i den svenske byen Kungälv. FOTO: NTBSKJORTE OG SLIPS: Ytre høyre forsøker i stadig større grad å sette agendaen i kulturfeltet, sier religionshistoriker Terje Emberland. Her ser vi Nordiska motståndsrörelsen marsjere i den svenske byen Kungälv. FOTO: NTB

– Fascistene kommer ikke lenger gående i lærstøvler. Nå går de kledd i Armani-dresser, sier religionshistoriker Terje Emberland.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Musikk

Woodstock-kulturen er død – nå står Vink-jentene på festi­val­me­nyen

Sangboka

Skal Lars Lillo-Stenberg trekke fram én norsk låt fra dette århundret, blir det «Skole­veis­vise» av No. 4.

Bøker

Hvorfor er det å si «jeg er funksjons­hemmet» så farlig? spør forsker Anna Kvam