Endre Ugelstad Aas

Artikler

Lise Klaveness står nesten aleine i kampen mot fotballens pengetørste overmenn. Men det betyr ikke at slaget er tapt, mener forfatter Niels Røine i ny bok.

Videoer laget med KI gjenskaper livet i tyske konsentrasjonsleirer og blir sett av tusenvis. Kan bidra til jødehat, advarer forsker.

Israel har prøvd å påvirke utfallet av Eurovision i flere år. Palestinakomiteen er ikke overrasket.

Sikrer videre liv i Gamle Munch
Det gamle Munchmuseet skal fortsatt selges, men nå har SV og MDG garantert ungdommene i bydelen et videre fritidstilbud.

Mindre satsning på formidling, mer søkelys på å ivareta drifta og samfunnsoppdraget. Det er tanken bak Munchmuseets nedbemanning.

Kulturministeren gir utvidet støtte til teateret i hjembyen.

Kuttrunden har gått altfor fort, mener tillitsvalgt Tine Schmidt Haislund ved Munchmuseet.

Revolusjon og fiske på Sørlandet
Sommeren 1936 ferierte Leo Trotskij og kona på en holme på Sørlandet. Oppholdet er temaet i Bjørn Olaf Johannessens nye roman.

Hagens kunstskatter skulle egentlig til Nasjonalmuseet, men slik ble det ikke. – Et sorgkapittel, sier kunsthistoriker Øystein Ustvedt.

Forbrukerrådet har mottatt 30 henvendelser om Schibsteds nye betalingsløsning for annonser.

Australia stiller skatteultimatum til tek-selskapene: – Her bør Norge la seg inspirere

Langer ut mot nye Schibsted-vilkår
Snart må Schibsted-abonnenter betale for å unngå datasporing. Tidligere redaktør sier opp Aftenposten i protest.

Den algeriske forfatteren Kamel Daoud risikerer tre år i fengsel i hjemlandet. Dommen skal statuere et eksempel, mener professor.

Emil Sondaj Hansen reiste til Harvard med forventninger om kunnskap og frihet. Han vendte hjem som «radikal europeer».

Marilynne Robinsons Fosseforedrag er en fantastisk gave, mener Marianne Heske. Andre er mer kritiske.

Ber regjeringen løse filmfloke
Kulturministeren vil se på hvordan insentivordningen er innrettet, men kan ikke love bransjen mer penger.

Skup er bare én av minst 37 prisutdelinger der mediebransjen hyller seg selv. Er det sunt?

87 prosent av tillitsvalgte mener de akademiske institusjonenes økonomi er svekket etter fire år med Støre, viser ny rapport.

Norsk Bibliotektransport er konkurs. Lånerne kan allerede merke konsekvensene.

Redaktøren fikk nok av svette folk i tights
– Lars West Johnsen, «Denne er til alle jævla joggere der ute», skrev du i Dagsavisen 20. mars 2020. Kommentaren var et spark mot alle som pustet og peset opp og ned langs Akerselva under nedstengingen. Er du fortsatt like forbanna på joggere? – Hehe, nei. Jeg har aldri vært sinna på joggere. Det er viktig å få med seg premissene her.

Langslagets VM-drakter slaktes og hylles for sitt viking-preg. Men fotballhistorien viser at Norge langt fra er aleine om å spille på nasjonale symboler.

Det magiske hotellet som aldri åpnet

Hvorfor spilte lille Norge en så viktig rolle i utviklingen av internett?

Kulturminister ble buet ut
Tysklands kulturminister blir anklaget for å innskrenke kunstens frihet. Som tatt fra en «autoritær verktøykasse», mener redaktør.

Norli ber forlagene merke bøker som er framstilt med hjelp av kunstig intelligens.

Det tyske nazipartiets medlemsarkiv er blitt søkbart. Vi kan ikke se bort fra nye avsløringer, tror kulturhistoriker Helge Jordheim.
