Endre Ugelstad Aas
Journalist i kulturavdelingen. Jeg skriver mest om medier, teknologi, kulturpolitikk og akademia. Tar gjerne imot tips. Jeg er også på Signal. 90195375.

Artikler

Én av fire bibliotekansatte har opplevd forsøk på påvirkning, ifølge ny rapport. Skolebibliotekaren ved Valle Hovin videregående advarer mot «mikrosensur».

Utdanning skulle være inngangsbilletten til øvre middelklasse. En hel generasjon endte likevel opp i servicebransjen, sier bokaktuelle Noam Scheiber.

For 100 år siden ga A.A. Milne og E.H Shepard liv til verdens mest kjente fiktive bjørn. Hva er det med Ole Brumm som gjør han så tidløs?

Setter kroken på døra for Kilden
Regjeringen vil avvikle Kilden kjønnsforskning innen to år. – Framstår som detaljstyring, mener forsker.

Pangram har avslørt prisvinnende forfattere og kjente journalister. Men er KI-detektoren presis nok?

Med tidsskriftet «Samtal» vil en gruppe forskere fra Norge, Sverige og Danmark gi samfunnsforskningen tilbake til folket.

Kjennere av feltet mener distribusjonen av lettleste barnebøker er presset. Skolebibliotekar ber kommunene ta ansvar.

Barnebokforfattere vil ha slutt på A- og B-lag
Lettleste barne- og ungdomsbøker har for lav status, mener to forfattere. De vil ha mer søkelys på bøkene som pirrer lesegleden.

Dagbladets papiravis har nå et opplag på under 10.000. Men de har ingen planer om å legge den ned.

Utdanningsdirektoratets forslag til ny en ny fag- og timefordeling i videregående skole er dårlig nytt for norskfaget, ifølge professorer ved Universitetet i Bergen.

AFD går til angrep på «antitysk kultur» og truer med å ta statsstøtta fra institusjoner som ikke føyer seg. Men teatersjefen i Magdeburg vil holde på som før.

Anmeldere får kjeft for «Sønnen»-kritikk
Teaterkritikerne refset timingen for forestillingen «Sønnen» om Marius Borg Høiby. Nå slår teaterfolk tilbake.

Amediastiftelsens oppkjøp av Aschehoug gjør forfatter Heidi Marie Kriznik urolig.

Amediastiftelsen har kjøpt forlaget Aschehoug. – Feil eier, sier den svenske bokbransjeveteranen Lasse Winkler.

Tone Hansen har hatt første dag på jobb i Stockholm. Når en ny Munch-sjef kommer på plass, er uklart.

Schibsted endret mat-app kokt på andres arbeid
En ny kokebok-app hentet oppskrifter og bilder fra matblogger uten tillatelse. Nå legger Schibsted seg flate.

Etter kongens død er flere kulturarrangementer avlyst, mens andre går som planlagt. – I hvilken grad skal man stoppe opp alt? spør teatersjef Solrun Toft Iversen.

Norske kulturpersonligheter forteller om sine møter med Harald V.

Wall Street Journal sier ja til KI-genererte debattinnlegg. Dagsavisens debattredaktør er skeptisk til å sette dataskrevne tekster på trykk.

Ville ikke la arbeidere bli teknologiens testkaniner

Raha Nik-Andishs hverdag i Teheran er preget av frykt og usikkerhet. Men han finner håp i kunsten.

Nettavisa Altinget avvikles bare måneder etter at JP/Politiken tok over som eier. Det fantes ikke marked for et slikt konsept i Norge, mener medieforsker.

For tre av fire betyr innleseren mye for hvilke lydbøker de velger. – Det har alt å si, sier lydboklytter.

Aftonbladet kaster seg på radiobølgene
Sveriges største nyhetsavis lanserer storsatsing på radio. Radioformatet har en undervurdert rekkevidde, mener Aftonbladet-sjefen.

Meta står overfor sin største rettssak noensinne. Medieviter ser et paradigmeskifte i måten tekselskapene stilles til veggs på.

300 franske aviser krever KI-kompensasjon fra Google. Forsker mener Europa kan lære av Frankrike.
