Endre Ugelstad Aas

Artikler

Årets VM kan bli et veiskille for fotballen

Maktfordeling

Vi er mange som har blitt revet med av sommerens VM-fest, men gode beslutninger tas sjelden i bakrus

Den norske modellen
2026 er i ferd med å bli tidenes norske idrettsår. Seiersfesten startet under vinter-OL i Italia i februar, da Norge ble beste nasjon med totalt 41 medaljer. I mai fulgte hockeylandslaget for herrer opp med en sensasjonell VM-bronse, og fotballguttas bragd med å komme til kvartfinalen i fotball-VM føles stadig som en feberdrøm i sommerheten. Suksessen vekker naturligvis oppsikt internasjonalt, og mange leter etter den norske «vinneroppskriften». Mye av svaret hviler på en tilnærming som er helt unik for norsk idrettspolitikk. «Flest mulig, lengst mulig – gjennom allsidighet og variasjon», lyder den overordnede visjonen til Norges idrettsforbund for barneidretten i Norge. Derfor teller man ikke offisielt resultater fram til barna fyller 11 år, og i lagspill skal alle få tilnærmet lik spilletid.

Demokratisk stresstest

Bilder av rockekonserter og kvinner uten slør strømmer ut av Iran. Men ekspert advarer mot å tro på varige endringer.

Zuckerberg satser på tipping: – Stort skadepotensial

Mediene taper for plattformene
Sosiale medier og videosider har tatt over som den største kilden til nyheter globalt, ifølge ny rapport. Norge er unntaket.

Kulturfolk reagerer på Udirs kuttforslag: – Å, herregud, for et påfunn

Utdanningsdirektoratet foreslår å fjerne fremmedspråk som fellesfag i videregående skole. Språklærere roper varsko.

Nationaltheatrets «Sykdom og sosial nød» stakk av med tre Heddapriser søndag. Arne Lygre mottok æresprisen.

Er Martin Ødegaard og co. på landslaget våre beste menn?

Redaktørene i Prosa og Syn og Segn setter ned foten for bruk av KI i sine publikasjoner.

Studenter har aldri brukt mindre tid på studiene. Samtidig får de bedre karakterer og flere gjennomfører mastergraden på normert tid.

Helene Voldner i Norsk bibliotekforening vil ha KI-merking av bøker for å hjelpe bibliotekarene til å gjøre jobben sin.

– En annen framtid er mulig
I sin nye bok viser Andreas Liebe Delsett hva andre land kan lære av Sør-Afrikas kamp for demokrati og rettferdighet.

Forfatter Birger Emanuelsen synes det allerede utgis for mange bøker. Et skred av KI-titler kan rive ned støtteordningene, mener han.

Cappelen Damm trakk bok etter KI-funn: Pinlig, mener forlagets forfattere

I møte med kunstig intelligens må forlagsbransjen tilbake til røttene, mener Trygve Riiser Gundersen.

Kritikerne er uenige om nulling av roman
Å avslå Helene Uris roman fra innkjøpsordningen av litterære årsaker, er meningsløst, ifølge anmelder Ingvild Bræin.

Maria Kjos Fonn og andre skrivende frykter at KI-modeller kan skape en mer generisk og strømlinjeformet litteratur.

Lise Klaveness står nesten aleine i kampen mot fotballens pengetørste overmenn. Men det betyr ikke at slaget er tapt, mener forfatter Niels Røine i ny bok.

Videoer laget med KI gjenskaper livet i tyske konsentrasjonsleirer og blir sett av tusenvis. Kan bidra til jødehat, advarer forsker.

Brukte millioner på påvirkning
Israel har prøvd å påvirke utfallet av Eurovision i flere år. Palestinakomiteen er ikke overrasket.

Det gamle Munchmuseet skal fortsatt selges, men nå har SV og MDG garantert ungdommene i bydelen et videre fritidstilbud.

Mindre satsning på formidling, mer søkelys på å ivareta drifta og samfunnsoppdraget. Det er tanken bak Munchmuseets nedbemanning.
