Leder

Færre dager

Etter sommeren har et dypt alvor nå inntatt landets mediehus, etter at prisen på avispapir doblet seg. Aftenposten har allerede varslet at den legger ned søndagsutgaven og setter opp abonnementsprisen, nok en gang. Flere landsdekkende aviser som mottar pressestøtte, har i tillegg til økte kostnader også fått dramatiske kutt i overføringen fra staten. Det kommer av at opplaget har falt og at nye publikasjoner kommer inn i ordningen. Det er positivt med nye utgivelser, men når slike kutt kommer oppå en allerede vanskelig situasjon, blir det vanskelig å få budsjettene til å gå opp. Dagsavisen fikk seks millioner kroner mindre i pressestøtte i år og har tilbudt gavepensjon til alle over 62 år og sluttpakke til alle andre ansatte. Også Dagen og Vårt Land fikk millionkutt.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Leder

Kamp mellom gene­ra­sjoner

Brudd på arbeidslivets lovbud forekommer ikke bare i bilvaskerier, budbilbransjen og byggefirmaer. Denne høsten har Dagens Næringsliv avdekket hvordan junioransatte i landets største advokatfirmaer jobber langt mer enn lovens grense på 69 timer i uka. Ett selskap har skrevet ned arbeidstid utover lovens grense på post-it-lapper for å unngå at de føres i offisielle timelister. Den villeste avsløringen handler om Wiersholm-partner Jan Fougner, Norges fremste ekspert på arbeidsrett. I 2022 lot han en ung advokatfullmektig jobbe 100,5 timer på en uke. Kultur, knivskarp konkurranse og utsikter til stor inntjening kan forklare at unge ansatte går med på dette kjøret.

Urimelig

EUs tolløkninger for ferrolegeringer må ses som et uttrykk for den globale handelskrigen som ble startet av Donald Trump. Målet med tiltaket er å beskytte egen industri, som produserer til høyere kostnader enn Kina og India. Europa skal i større grad være selvforsynt. Det spesielle med vedtaket er at Norge og Island ifølge EU ikke inngår i det Europa som skal sikre sin selvforsyning. Tidligere var det sjelden store problemer i handelspolitikken mellom EU og EØS. Norge har hatt tollfrihet for industrivarer i over 50 år – lenge før EØS-avtalen. Endringen i EU-systemet skjedde etter brexit i 2016.

Malurt i VM-begeret

Det norske herrelandslaget i fotball har kvalifisert seg til VM for første gang på 28 år, og det attpåtil med det høyeste målsnittet i noen europeisk VM-kvalifisering. Herrelandslaget har gode enkeltspillere og framstår også som et sammensveiset og samspilt lag. Spillerne og apparatet rundt oser av humør, glede og selvtillit. Sånn kan fotballen være på sitt beste. Det er bare å håpe at spillerne holder formen fram til neste sommer, da VM går av stabelen i USA, Canada og Mexico. Politikken som omslutter neste års VM, er det dessverre liten grunn til å glede seg over.