Leder

Justering

  • I et åpenhjertig intervju med FriFagbevegelse konstaterte tidligere LO-topp Turid Lilleheie for et par uker siden at hun var med på å innføre en «blodig urettferdig» pensjonsreform. Lilleheie var leder i NTL fra 1998 til 2010. Midt i den perioden ønsket Jens Stoltenbergs regjering å endre pensjonssystemet, slik at det skulle lønne seg å stå lenger i arbeid i takt med at levealderen økte. I 2005 vedtok LO-kongressen å gå med på at reformene skulle justeres etter levealder. LO hadde noen forbehold, blant annet om at arbeidslivet måtte bli mer inkluderende og at regjeringen måtte vurdere hvordan endringene ville slå ut for grupper med tungt arbeid. Forbeholdene viser at LO allerede den gang var oppmerksomme på de mest urettferdige sidene ved pensjonsreformen – at den favoriserer dem med høy utdanning og lite fysisk krevende arbeid. Sliterne, derimot, som ofte i tillegg har stått i jobb fra ung alder, er de store taperne.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Leder

Flere søker yrkesfag

Stadig flere begynner på yrkesfag på videregående skole. Det er en gledelig utvikling, selv om frafallet fremdeles er for stort. Mange skifter til studieforberedende underveis, og det skorter på lærlingplasser. 52,3 prosent av elevene som begynte på videregående høsten 2025, startet på yrkesfag, mot 47,7 prosent for studieforberedende. Den mest populære linja er helse- og oppvekst, fulgt av teknologi- og industrifag, elektro- og datateknologi og bygg- og anleggsteknikk. Elevtallet øker på alle de yrkesfaglige linjene, men økningen er størst på helse- og oppvekst og teknologi- og industri. Rundt 25 prosent av elevene på yrkesfag skifter til studieforberedende påbygg etter andre året, slik at de ikke får fullført fagutdanningen.

Må granskes

I går ble det tidligere diplomatparet Mona Juul og Terje Rød-Larsen siktet for grov korrupsjon og medvirkning til grov korrupsjon. Samme siktelse har Økokrim tatt ut mot tidligere statsminister Thorbjørn Jagland. Siktelsen er alvorlig. Grov korrupsjon straffes med fengsel i inntil ti år. Det er bra at Økokrim med sine vide fullmakter etterforsker samfunnstoppene som har hatt økonomiske bånd med milliardæren Jeffrey Epstein. Samtidig må også andre sider ved kontakten undersøkes, og ikke minst hvorfor Utenriksdepartementet ikke har grepet inn, til tross for varsler og kritikk fra Riksrevisjonen.

Hilsen fra barnehagen

I slutten av januar fikk kunnskapsminister Kari Nessa Nordtun (Ap) et brev. Bak brevet sto en rekke organisasjoner, blant dem Redd Barna, Foreldreopprøret og flere fagforeninger. Brevet inneholdt et varskorop om bemannings­situasjonen i norske barnehager. Til TV 2 understreker nestleder i Utdannings­forbundet Ann Mari Milo Lorentzen at det ikke bare er foreldrene som er bekymret. Også de som er på jobb for barna, slår alarm. De trekker fram en undersøkelse fra 2025 som det er grunn til å stoppe opp ved.