IdéerIdeer

Fred er ei det beste

Jonas Bals’ streikehistorie nedtoner hvordan samarbeidet mellom Ap, LO og arbeidsgiverne har gjort arbeiderkampen mindre effektiv.

© Illustrasjon: Knut Løvås, knutlvas@gmail.com © Illustrasjon: Knut Løvås, knutlvas@gmail.com

Jonas Bals skal ha all ære for å ha gitt en første oversikt over de fleste viktigste streikene i Norge de siste 150–200 åra med boka «Streik!» Den bringer et vell av opplysninger og erfaringer som vil være til nytte og inspirasjon i arbeiderkamp den dag i dag. Men den trenger en kritisk lesning som særlig bør ta utgangspunkt i det Bals sa da den blei lansert: Uten streik er ikke fagforeningene verdt en dritt. En slik uttalelse står i et klart motsetningsforhold til mangelen på kritisk omtale og analyse i boka av den såkalte norske modellen, som særlig toppene i LO og i Norsk Arbeidsgiverforening, N.A.F. (i dag NHO) i fellesskap har bygd opp. Begrensningene i adgangen til å streike har i over 100 år gjort det nødvendig for arbeiderne å føre kampen for sine interesser på tvers av både lover, avtaler og sine egne valgte ledere.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Mer fra Klassekampen

Atomkraft

15 år etter den siste store atomkraft­ulykken er norske politikere blitt positive til kjerne­kraft. Fysiker M. V. Ramana mener vi har glemt hvor farlig tekno­lo­gien er.

Ny norsk sangbok

Forfatter April Alexan­ders­dottir mener «Om igjen» fra bergens­bandet Razika er århundrets beste norske låt.

Skog

For første gang i historien har det samlede skogvo­lumet passert én milliard kubikk­meter. Professor Anders Bryn spår at hele Hardanger­vidda vil være skogkledd om hundre år.