I dag

Godt valg

Den kjipe følelsen svever rundt i hukommelsen lik løvetannens lette, fine hår. Det skal ikke mye til, bare å blåse og tankene flyr, navn forsvinner og ting forsvinner. Den kjipe følelsen heter Glemsomhet og får mye som tidligere var en enkel bagatell eller et irriterende, lite rusk i øyet, til å spre seg. Glemsomheten er umulig å bli kvitt. Det lille rusket blir værende, klør, blir til kjente og ukjente, små og store, nevnelige og unevnelige snublesteiner. De finnes overalt og blir stadig flere, det virker i alle fall sånn. Og jeg snubler rett som det er.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Mer fra Klassekampen

Kunst

Ved en tilfel­dighet ble et 1600-talls stilleben av Clara Peeters oppdaget i Nasjo­nal­mu­seets magasin. – Jeg turte ikke si det høyt, forteller kurator Cynthia Osiecki.

Kunstig intelligens

I sin egen visjon for kunstig intel­ligens vil Kina gi tekno­lo­gien til folket. Den kinesiske visjonen framstår som et «dystopisk helvete», mener Dean Ball i ameri­kanske Open AI.

Bøker

Håkon Kol­mann­skog går fra Samlaget til landets største forlag. Der lover han å utgi skarpe debatt­bøker – og bøker om strikking.