Leder

Restriksjoner

  • I dag er det ventet at USAs president Joe Biden vil pålegge vaksinering for alle føderalt ansatte, ifølge CNN. Om ansatte ikke lar seg vaksinere, blir de underlagt et strengt testregime og andre restriksjoner. Dette kommer i kjølvannet av en ny lov i Frankrike som går enda lenger: Alle som jobber i landets helsesektor, må vaksineres innen 15. september. Hvis ikke, kan de bli suspendert fra jobben. I tillegg legges det restriksjoner på reiser med tog og fly og restaurantbesøk, med mindre man kan framvise koronapass. Liknende restriksjoner på bevegelsesfrihet uten koronapass blir innført land som Israel og Italia. Også i Tyskland har myndighetene signalisert at en økende smitte kan bety at restauranter, kinoer og idrettsanlegg ikke lenger vil være tilgjengelig for uvaksinerte. Begrunnelsen er at risikoen for andre vil være for høy.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Leder

April och tystnad

Våren ligger öde. Det sammetsmörka diket krälar vid min sida utan spegelbilder. Det enda som lyser är gula blommor. Jag bärs i min skugga som en fiol i sin svarta låda.

Den stille uke

Dagene vi nå befinner oss i kalles den stille uke. Fra palmesøndag til påskeaften sto orgelet tidligere urørt under gudstjenestene, og det var stille fra kirkeklokkene. Den norske kirke forteller at det hviler et dypt alvor over denne uka. Vebjørn Selbekk, redaktør i den kristne avisa Dagen, viste til krigen i Midtøsten da han konstanterte på NRKs radioprogram «Mandagspanelet»: Denne uka ser ikke ut til å bli stille. Før helga ble det klart at tusenvis av amerikanske soldater er på vei til Midtøsten, og det som ser ut til å være forberedelsene til amerikanske bakkeoperasjoner i Iran. Mandag kom USAs president Donald Trump med en ny uttalelse på sin egen sosiale medieplattform Truth social. Der hevder han at en avtale snart kommer på plass.

Rimelig krav

For ei uke siden gikk startskuddet for årets lønnsforhandlinger. I år er lønnsoppgjøret et hovedoppgjør. Det betyr at det ikke bare forhandles om lønn, men også andre deler av tariffavtalen som pensjon og velferdsordninger. Først ut er som vanlig industrien. LO og Fellesforbundets leder Christian Justnes har forskuttering av sjukepenger som et av sine viktigste krav. Kravet omfatter også pleiepenger og foreldrepenger. Når en arbeidstaker blir sjuk, dekkes de første 16 dagene av arbeidsgiver.