Bøker

Speglar bondestu­denten

Samlaget jubilerer med den første nynorske litteraturhistoria. Her er høgstemt romantikk og beisk satire:

VEKTIG LITTERATUR: Jan Inge Sørbø har skrive «Nynorsk litteraturhistorie». Praktboka er den første i sitt slag og er gjeve ut til Samlaget sitt 150-årsjubileum. KlassekampenVEKTIG LITTERATUR: Jan Inge Sørbø har skrive «Nynorsk litteraturhistorie». Praktboka er den første i sitt slag og er gjeve ut til Samlaget sitt 150-årsjubileum. Klassekampen

«Nynorsk litteraturhistorie» er den likeframme tittelen på praktboka, men gjev han meining? Finst det ei eiga nynorsk litteraturhistorie, ei som kan forsvara å skilja ut Kristofer Uppdal og Åse-Marie Nesse frå den allmenne litteraturhistoria og samla dei i ei og same bok?

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Film

Kan «Fjord» være skadelig for norske barn som trenger hjelp? Vi har spurt en barne­retts­ad­vokat og «virke­lig­hetens Pørni».

Over sofaen

Sanna Sarromaa er på klasse­rei­se. Foto­gra­fiet av venninnas pupper måtte bli igjen på Lille­hammer.

Musikk

Mira Craig, Kamelen, Trygve Skaug – lista over mislykkede stagedives begynner å bli lang