
Artikler

Hvor mange nordmenn finnes i Metas maskin?

Deeyah Khan fikk beskjed om å forlate USA: «Ingen sjanse at dette ender godt for deg»

Nordmenn går på stadig færre konserter – og prioriterer de største navnene

Foreslår et skattefradrag til filantroper
Kunstnernes Hus må rehabiliteres. Når staten ikke vil betale, må de gjøre det fristende for private, mener et tidligere styremedlem.

Et arkitekturikon mangler nesten 140 millioner kroner til oppussing. Hvem kan redde Kunstnernes Hus?

Brage Aronsen og tre kamerater har startet forlaget Allmuen. De lover nye utopier for venstresida.

Jurist og tidligere styreleder i Fritt Ord mener det er uforståelig at fem ansatte måtte slutte.

Endringer i Fritt Ord skaper uro
Forfattere kaller omleggingen av Fritt Ord «nyliberalistisk» og «brutal». Ifølge Hilde Østby er den også helt unødvendig.

Formidling blir stadig litt uglesett i akademia, mener Anne Sverdrup-Thygeson. Både hun og Dag O. Hessen driver med det på fritida.

Frank Brunner, Håkon Gullvåg og Vebjørn Sand – kunstkjøperne foretrakk mannlige, figurative kunstnere i 2024.

I dag lanserer Munchmuseet en ny katalog over kunstnerskapet til Edvard Munch.

– Stadig flere utfordrer meg til å gripe inn
Det er nødvendig å minne om hvorfor politikerne skal ha armlengdes avstand til kunsten og kulturen, mener Lubna Jaffery (Ap).

«Top Gun» på Gålå.

Ap, Sp og Rødt reverserer kuttet i stipend til elever på folkehøgskole. – Vil ha stor betydning, sier Anne Tingelstad Wøien, leder i Folkehøgskolerådet.

Lesesirkelen leser Austen: – Det finnes to «fuckboys» i denne boka

Er gutta invitert til teselskapet?
Jane Austen kan også bergta mannlige lesere.

Slik ble et tekstilverk fra 1974 sentrum for årets krasseste kulturdebatt

I går gikk Blomqvists årlige høstauksjon av stabelen. Flere verk forble usolgt.

Lubna Jaffery (Ap) forventer at museer «evner å svare for sine valg»

Dette er sjefenes råd til museet
Er et museum en politisk aktør? Spørsmålet skaper splittelse i Kunst-Norge. Vi har spurt tidligere museumstopper.

Norske medier får refs for KI-bruk, men står på sitt. Dette er bare starten, mener Gunnar Stavrum i Nettavisen.

Ikke bare er unggutta blitt konservative. Også klesstilen forgubbes.

I går møtte elever og rektorer fra folkehøgskolene opp på Stortinget for å vise motstand mot stipendkutt.

– Vi er et politisk verktøy
I 2019 ble Svalbard folkehøgskole opprettet for å få unge til Svalbard. Nå kutter regjeringen i støtta til sektoren.

Bibelforskeren viser hvordan ytre høyre bruker bibelsk vold til sin fordel

Roald Aga Haug og en rekke andre Ap-ordførere rykker ut mot regjeringens forslag om kutt i skolestipend
