
Artikler

Forlaget Solum Bokvennen er reddet

Dyrere kultur

Hvorfor er det å si «jeg er funksjonshemmet» så farlig? spør forsker Anna Kvam

Filmstudio i hardt vær etter KI-samarbeid
A24 ble genierklært – og så undertegnet de en avtale med KI-laben Deepmind. Nå sørger fansen.

Oslo-byrådet ville legge ned Skolemuseet i Møllergata for å spare penger. Nå er det klart at museet blir bevart.

Dukker opp som KI-mat: – Gi meg en prosent

Klassekampen kårer en sangkanon for vår tid: Her er juryen

Solum Bokvennen blir likevel ikke reddet
Forhandlingene mellom Vigmostad & Bjørke og Solum Bokvennen er avsluttet. Men Gunnar Totland har ikke mistet håpet.

Forleggerforeningen mener uventede nullinger vitner om at Kulturrådet har økt kravene. Nå vil Trine Skei Grande ha svar.

Dropper Øya-boikott: Grotesk, sier sjefen for festivalen om fjoråret.

Prosa-redaktør Roman Linneberg Eliassen mener det er feil å rakke ned på Vagants nye satsing.

– Det kunne bli opptøyer. Det visste vi
Denne helga er det 25 år siden «the spirit of Seattle» krasjlandet i Göteborg. Vi snakket med fire nordmenn som var der.

Det er lett å selge god kunst om dagen, er konklusjonen til Blomqvists auksjonarius etter vårens storauksjon.

Valget av ny direktør på Munchmuseet er «skjebnesvangert», ifølge Mona Pahle Bjerke. Heldigvis finnes det nok av kandidater.

Tone Hansen forlater Munchmuseet midt i en opprivende kuttrunde. Uheldig, mener flere kritikere

Aldri mett på fotballdogs og VM-gull
Det norske herrelandslaget er i butikken, på tv og på busstoppet. Hvor store inntekter kan et fotball-VM generere?

– Jeg har ikke tid til å drikke mens jeg ser på fotball

Forlaget har 19 millioner kroner i gjeld. Nå kan det bli solgt til Vigmostad & Bjørke – for én krone.

Å avslå Helene Uris roman fra innkjøpsordningen av litterære årsaker, er meningsløst, ifølge anmelder Ingvild Bræin.

Menn og kvinner som tisser og pisser
– Sylfest Lomheim, i 2020 vitnet du i rettssaken mot Laila Bertheussen og hevdet at de anonyme trusselbrevene måtte ha vært skrevet av en kvinne fordi de inneholdt ordet «tisse»? – Det husker jeg godt! Det ble debatt, rett og slett fordi folk siterte meg feil. Dette var saken mot Bertheussen, og jeg ble hyret inn som spesialistvitne for å analysere tekststripene som aktoratet mistenkte at Bertheussen selv hadde laget. Tekstene var skrevet på håpløs norsk, noe som skulle vise at de kom fra innvandrere som var ute etter å ta henne og mannen hennes. Selv om det språklig var håpløse tekster, var det små biter av faste uttrykk på tre-fire ord innimellom, som var helt idiomatisk norske, uttrykk som ingen ikke-norsk kunne ha skrevet. Du vet, skal du drive med språkforfalsking, må du være dyktig i språk. Bertheussen var nok ikke dyktig nok.

Badende gutter, kvinner i slåbrok og en pike med favnen full av fisk: Et lite øylandskap i Oslofjorden har inspirert kunstnere gjennom hundre år, viser en ny bok.

Filmbransjens største stjerner advarer mot «fascistisk overtakelse»

George Eliot troner på toppen av lista.

Brukte millioner på påvirkning
Israel har prøvd å påvirke utfallet av Eurovision i flere år. Palestinakomiteen er ikke overrasket.

Thea Selliaas Thorsen har skrevet et godt, gammeldags læredikt om å elske dette landet. Men ikke på hvilken måte som helst.

Mindre satsning på formidling, mer søkelys på å ivareta drifta og samfunnsoppdraget. Det er tanken bak Munchmuseets nedbemanning.
