IntervjuBøker

Dødsralling og andre endetidstegn

Virkelighetslitteraturen er ikke en sjanger, men en litterær epoke, mener Frode Helmich Pedersen. Nå er vi inne i dens siste time.

Epokedannende: De siste tiårene har vært virkelighetslitteraturens litterære epoke, ifølge Frode Helmich Pedersen. Enkelte titler har hatt større betydning enn andre. Epokedannende: De siste tiårene har vært virkelighetslitteraturens litterære epoke, ifølge Frode Helmich Pedersen. Enkelte titler har hatt større betydning enn andre.

1997–2024. Noen vil kalle det et kort liv – onde tunger i overkant langt – men for en litteraturhistorisk epoke er det ikke så verst.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Kulturrådet

Det «ugjen­nom­tren­ge­lige» Kultur­di­rek­to­ratet må åpnes opp, mener fotograf Ingerid Jordal. Hun vil at stipend­ko­mi­teene skal begrunne sine tilde­linger offentlig.

Bøker

Norsk Bibliotek­transport er konkurs. Lånerne kan allerede merke konse­kven­sene.

Utdanning

Haugerud stryke­or­kester har mistet store deler av støtta. Oslos billigste orkester kan bli lagt ned.