IntervjuBøker

– Hver eneste lille investering gir dem styrke

Russiske Sergej Lebedev har et enkelt budskap til nordmenn: Les, gi ut og oversett ukrainsk litteratur.

Litteratur i krig: – Gjør noe med balansen. Les, gi ut og oversett ukrainsk litteratur. Det er veldig enkelt: Hver eneste lille investering gir styrke til de som gjør jobben, sier russiske Sergej Lebedev. Litteratur i krig: – Gjør noe med balansen. Les, gi ut og oversett ukrainsk litteratur. Det er veldig enkelt: Hver eneste lille investering gir styrke til de som gjør jobben, sier russiske Sergej Lebedev.

Parfyme, maskara og leppestifter: Sommeren 2014 begynte det å dukke opp noen helt spesielle luksusvarer på det russiske bruktmarkedet. Fellesnevneren var at de var stjålet – og at de hadde kommet uskadd fra et fritt fall på 10.000 meter.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Bøker

Medlemmer av Den norske Forfat­ter­for­ening får stadig færre stipender av Forfat­ter­for­bundet.

Kunst

Liisa-Rávná Finbog er ansatt som ny urfol­ks­kon­ser­vator på Munch­mu­seet. Hun ønsker å bidra til å øke forstå­elsen for samisk kunst.

På tampen

Kan vi komme til det egentlige poenget i debatten om mino­ri­tets­lit­te­ratur?