Økonomi

Økonom advarer mot å heve renta

Samfunnsøkonom Olav Slettebø er enig med LOs sjeføkonom i at renteheving er en dårlig idé for forutsigbarheten i norsk økonomi.

Importe: Inflasjonen skyldes høye oljepriser på grunn av USA og Israels krig mot Iran, og da er det ikke sikkert økt rente er riktig medisin, mener økonom Olav Slettebø. Bildet er fra en bensinstasjon i Trondheim 11. mars, da prisene hadde begynt å stige. Foto: Frida Holsten GullestadImporte: Inflasjonen skyldes høye oljepriser på grunn av USA og Israels krig mot Iran, og da er det ikke sikkert økt rente er riktig medisin, mener økonom Olav Slettebø. Bildet er fra en bensinstasjon i Trondheim 11. mars, da prisene hadde begynt å stige. Foto: Frida Holsten Gullestad

Oljeprisen har de siste ukene steget med over 50 prosent etter at Iran stengte Hormuzstredet, sundet som forbinder Persiabukta med Omanbukta.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Politikk

LO-topp Chris­to­pher Beckham mener Sps bud­sjett­brudd i diesel­po­li­tikken viser behovet for en samar­beids­av­tale.

Reportasje

Påska er ei tid for å le djevelen like opp i ansiktet.

Teknologi

Teknologi­selskaper jobber sys­te­matisk for å gjøre våre digitale tjenester dårligere. Er slaget mot dritti­fi­se­ringen tapt, eller kan vi ­fortsatt gjøre opprør?