Pernille Ekornrud Grøndal

Jeg jobber i innenriksavdelingen og sitter på lokalkontoret i Bergen. Her dekker jeg hovedsakelig industri, økonomi og arbeidsliv. Er også interessert i teknologi, sosial ulikhet, klima/miljø og kultur. Tips meg gjerne om saker!
Pernille Ekornrud Grøndal

Artikler

Dagboka

Psykose

Skattekommisjonen

Et mindretall i skatte­kom­mi­sjonen vil skattlegge oppspart pensjon som for­mues­skatt. Det kan gi en skatte­reg­ning på snaue 13.000 kroner årlig. Det får tommel ned fra Viggo Andresen (80).

Dagboka

Pessimist

Nato

Tror Trump vil snakke om Iran

Når Nato samles til toppmøte neste uke, vil president Donald Trump sette Iran-krigen og Hormuzstredet på agendaen, tror Kate Hansen Bundt i Den norske Atlanterhavskomité.

Miljø

Nordic Mining dumper gruve­av­fall selv etter Førde­fjord­dommen. Det kan være straffbart, mener jusspro­fessor.

Høyre

Påtrop­pende byråds­leder Chris Jørgen Rødland vil få Høyres bergens­po­litikk til å skinne. Men i skyggene truer Frp-spøkelset.

Fagbevegelsen

Venstre­sida dominerer i LO: – Rødt og SV treffer arbeidere mer

Økonomi

Høy vekst i de statlige styrene

Styrene i statens egne selskap fikk prosentvis mer i godt­­gjørelse enn industriarbeiderne fikk i lønnsvekst i fjor.

Arbeidsliv

Brønnser­vice­ar­bei­dere tas ut i streik: – Vi ligger et helt lønns­opp­gjør bak

Reportasje

Gullsmed­faget er under press. På Voss jobber Bård Kanstad (22) og Sara Rio Juliussen (19) for å holde tradi­sjons­hånd­verket i hevd.

Abort

Kristen­kon­ser­va­tive kjemper mot abort, men folket er ikke enig: – Ulogisk

Dagboka

Barnehage

Barnehagebarn trives generelt godt i Norge, viser en ny rapport fra læringsmiljøsenteret ved Universitetet i Stavanger. Barna trives generelt godt, selv om det er store variasjoner mellom barn, og trivselen fluktuerer mye for hvert enkelt barn. Det er gode nyheter at barn trives i barnehagen når vi vet at barnehager sliter med underbemanning, høyt sykefravær og lave lønninger. Rapporten får meg likevel til å lure på om barnas trivsel gjenspeiler de voksnes trivsel, eller om de er et tegn på at barnehageansatte strekker seg langt for barna – for trivsel, lek og trygge rammer – i en arbeidshverdag som er preget av uforutsigbarhet og små marginer. Nyere studier av barnehageansatte viser at de ansatte trives godt på jobb, men opplever betydelig stress. Derfor er det svært gledelig at de rødgrønne partiene har gått sammen om 350 millioner til å toppe bemanningen i barnehagene i revidert nasjonalbudsjett, et tiltaks SV sto i bresjen for. Så får vi bare håpe at løftet ikke blir kortvarig, fordi økt bemanning krever fortsatt støtte over flere år. Vi vet at antall søknader til barnehageutdanningene er halvert siden 2019. Skal bemanningskrisa løses permanent, må det være attraktivt for unge å utdanne seg til barnehagelærer på sikt. Da er en lønn å leve av, og en arbeidshverdag som gir tid og handlefrihet, helt avgjørende.

Dagbok

Spytech II

Maga

Maga-rikingar dreg på cruise til Noreg

Dagboka

Pride

Over sofaen

Trude må enten løpe eller kjøpe

Trude Drevland har et maleri av Kyiv på veggen – tror hun. I tre tiår har hun lurt på hvem som står bak.

Arbeidsliv

EU Inc vil øke konkur­ranse­krafta for norske bedrifter. Sosial dumping blir ikke et problem, tror Petter Tollefsen i NHO.

Leigemarknad

Sosial­byråd i Bergen Charlotte Spurkeland (H) vil at re­gje­ringa skal gjera det enklare for utleigarar å tena pengar.

Arbeidsliv

YS frykter at EUs nye gründerlov kan undergrave norsk arbeidsliv

Atomvåpen

Overlevde Hiroshima – skuffet over Norge

Toshiko Tanaka var seks år da atombomba falt over Hiroshima. Over 80 år seinere frykter hun at statsledere i Norge og resten av verden er i ferd med å glemme hvor farlige atomvåpen er.

Dagbok

Buekorps

Kunst

Ubeha­ge­lig­heter blir feid under teppet. Anawana Haloba viser dem fram.

Kriminalitet

Utlovet dusør for å navngi ungdommer

Streik

Har trua på tariff­av­tale

Tariffavtale passer ikke med skolens verdi­grunnlag, mener ledelsen ved Bergen Kristne ­Grunnskole. Fjorten streikende lærere er uenige.

Dagboka

Bind

Streik

Drifta går stort sett som normalt på mange hoteller, selv om streiken trappes opp. På Hotel Norge i Bergen må én kokk servere flere hundre gjester.

1. mai

Vi har spurt seks personer i seks forskjel­lige yrker hvor de kutter når de må stramme inn livreima.