Pernille Ekornrud Grøndal

Jeg jobber i innenriksavdelingen og sitter på lokalkontoret i Bergen. Her dekker jeg hovedsakelig industri, økonomi og arbeidsliv. Er også interessert i teknologi, sosial ulikhet, klima/miljø og kultur. Tips meg gjerne om saker!
Pernille Ekornrud Grøndal

Artikler

Dagboka

Ustabilt

Likestilling

31 prosent av unge menn inter­na­sjonalt mener ektemannen bør sjefe over kona. – Nei, det skal være 50-50, sier norske Adrian Rognsvåg (17).

Arbeidsliv

Arbeids­gi­ver­for­enin­gene NHO, KS og Spekter advarer mot å gi deltids­an­satte ekstra­vakter etter ny dom. For Norsk Sykeplei­er­forbund er dommen derimot en seier.

Iran-krigen

Norge og Spania går imot resten av Europa

Mens andre EU-ledere støtter krigen mot Iran, fronter Spania motstanden. – Vi har trukket samme konklusjon, sier Utenriks­departementet.

Iran-krigen

Behovet for nødhjelp i Iran er prekært, ifølge norsk-iranske Solmaz Refling. Hun etterlyser hjelp fra norske myndig­heter.

Eksiliranarar

Norski­ranske Nasser Rahbari jublar for åtaket på Iran og støttar kongssonen Reza Pahlavi.

Iran

Høyre-topp Mahmoud Farahmand mener angrepet på Iran kan forsvares

Dagbok

Yanuni

Filmfestivalen Cine Latino i Bergen viste nylig filmen «Yanuni»av Richard Ladkani. Den følger Juma Xipaia, den første kvinnelige høvdingen av Xipaia-folket i Amazonas, i hennes utrettelige innsats for å redde regnskogen fra avskoging. Gjennom å veksle mellom intervjuer med Xipaia og familien hennes, og skildring av de ulike urfolksgruppenes massive politiske organisering mot selskapene som forsøker å frarøve dem livsgrunnlaget, tegner filmen et bilde av et klimapolitisk momentum. Den når et slags høydepunkt når den filmer valgvaken der president Lula vinner valget, høsten 2022. Etter valget opprettet presidenten et eget urfolksdepartement og styrket innsatsen mot avskoging og skadelig ressursutvinning betraktelig. Internasjonalt butter det, derimot. På klimatoppmøtet i Belém før jul refset Lula Vestens ledere for å prioritere økning i forsvarsbudsjettene på bekostning av klimapolitikken. De mektigste landene væpner seg mot innbilte fiender, mente han, og påpekte at opprustningen stjeler ressurser fra andre, kritiske oppgaver – som å berge Amazonas. Reprimanden later til å ha gått nyslått Høyre-leder Ine Eriksen Søreide hus forbi.

Helse

Det er på tide med en ny finan­sie­rings­modell for sykehusene, mener helse­mi­nister Jan Christian Vestre (Ap). Han roser Rødt og SV, men lover ingenting.

Lønnsoppgjeret

I fleire år har bygge­bran­sjen ropt om krise. Samstundes har direk­tø­r­ane i bransjen vore lønns­vin­narar.

Helse

MDG kan bli tunga på vektskåla for en ny finan­sie­rings­modell for sykehusene, men partiet er uenig internt.

Avsløring

Staten hemme­lig­holder rapport for eget klageorgan

120 personer har søkt om oppreisning etter trygdeskandalen i 2019. Alle har fått avslag. Statens egen klagenemnd anklager nå staten for å hemmeligholde en rapport som kunne snudd utfallet.

Epstein-dokumentene

Både prosessen rundt Oslo-­avtalen på 90-tallet og alle bevilg­ninger til Terje Rød-Larsens freds­or­ga­ni­sasjon må granskes, mener Bjørnar Moxnes (R).

Sikkerhet

Forsker refser E-tjenesten: – Rapporten blir betydelig mindre relevant enn den burde

Nobelprisen

Nobel­ko­mi­té-leiar Jørgen Frydnes seier at han ikkje blei overraska då María Corina Machado gav freds­prisme­daljen vidare til Donald Trump.

Sikkerhet

Avviser Kina-trussel i nord

Kinesisk tilstedeværelse i Arktis utgjør ingen militær trussel for Norge, sier professor Øystein Tunsjø.

Epstein-filene

Nå ber Eva Joly nordmenn om å konfron­tere makta – og ta Epstein-av­slø­rin­gene på alvor.

Sikkerhet

Kina kan bestemme seg for å sende atomubåter til Arktis innen året er omme, tror forfatter og journalist Bård Wormdal.

Velferd

Småbarns­moren og flere hundre andre fikk for lite foreldre­penger.

Skule

Gråt av glede for skulesiger

Utmeld Ap-politikar Bjørn Ola Aukrust i Lom melder seg ikkje inn att, sjølv om regjeringa har godkjent ny privat skule.

Iran

Stortings­pre­si­denten styrker autoritære krefter i Iran, mener Siavash Mobasheri (R)

Økonomi

En fersk rapport viser at formuen til verdens milli­ar­dærer vokser fort. I Norge trenger vi en regje­ring­sopp­nevnt forskjell­s­kom­mi­sjon, mener Agenda-rådgiver.

Toll

Norske partier står samlet i sin motstand mot Trumps straffe­toll. – Full­sten­dig uaksep­ta­belt, mener Bård Ludvig Thorheim, nærings­po­litisk talsperson for Høyre.

Dagbok

Ensom

Jula kan være kos, god mat og hyggelig familiesamvær. Men for mange er den også høytida for ensomhet. En ny undersøkelse fra Kirkens Bymisjon viser at én av fire nordmenn føler seg ensomme i jula. Det gjelder særlig unge og kvinner. Mange av dem kjenner på sosialt press, ikke minst forsterket av sosiale medier, og skam over ikke å ha noe sted å være. Mange er borte fra familiene sine på grunn av jobb eller dårlig råd, og andre har bare ikke så mange å spille på. I en individualistisk kultur som den norske, der kjernefamilien står über alles, er det ikke bare enkelt å stå på utsida.

Arbeidsliv

Mangelen på nye, store utbyg­gings­pro­sjekt på norsk sokkel skaper bekymring i industrien på land. Håpet henger i Wisting-feltet.

Reportasje

LO vil sveise det rødgrønne samar­beidet enda sterkere

Dagbok

Evig liv