Lønnsoppgjeret

Leiar­lønns­fest i kriseråka bransje

I fleire år har byggebransjen ropt om krise. Samstundes har direktørane i bransjen vore lønnsvinnarar.

Forskjell: Mens arbeidarane i bygningsbransjen fekk ein lønnsvekst på 4,7 prosent i 2025, var den gjennomsnittlege lønnsveksten for administrerande direktørar på 7,1 prosent. Foto: Christopher OlssønForskjell: Mens arbeidarane i bygningsbransjen fekk ein lønnsvekst på 4,7 prosent i 2025, var den gjennomsnittlege lønnsveksten for administrerande direktørar på 7,1 prosent. Foto: Christopher Olssøn

Administrerande direktørar i bygg- og anleggsbransjen fekk ein lønnsvekst på 7,2 prosent i 2025, og gjennomsnittet dei fem siste åra for toppane i bransjen var på 6,1 prosent.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Historie

Debatten om Pomor­fes­ti­valen gir et feil inntrykk av vardø­væringenes forhold til russerne, mener Arnt-Bjarne Aaronsen.

Transport

Elsparke­sykkel: Skylder på Høyre

Bolig

Ulovlig korttids­utleie er et problem i flere større byer. Kommunene etterlyser en regist­re­rings­ord­ning.