Kommuneøkonomi

Har mistet 487 mill. i inntekt fra boligskatt

På tross av økte kostnader og store kutt sank kommunenes samlede inntekter fra eiendomsskatt på bolig med nesten en halv milliard fra 2023 til 2024.

Slipper: Oslo står for en betydelig del av inntektskuttet fra eiendomsskatten. Boligeierne på Kjelsås nord i Oslo er blant dem som sparer penger på det. Foto: Stian Lysberg Solum, NTBSlipper: Oslo står for en betydelig del av inntektskuttet fra eiendomsskatten. Boligeierne på Kjelsås nord i Oslo er blant dem som sparer penger på det. Foto: Stian Lysberg Solum, NTB

Det er krevende tider i mange norske kommuner. Høye renter og prisstigning har gitt store kostnadsøkninger de siste årene.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Historie

Debatten om Pomor­fes­ti­valen gir et feil inntrykk av vardø­væringenes forhold til russerne, mener Arnt-Bjarne Aaronsen.

Transport

Elsparke­sykkel: Skylder på Høyre

Bolig

Ulovlig korttids­utleie er et problem i flere større byer. Kommunene etterlyser en regist­re­rings­ord­ning.