Skattelistene

De rikeste bor tett

515 av landets rikeste bor i Oslo, Asker eller Bærum. Skattelistene viser store geografiske forskjeller i fordelingen av landets formuer.

På formuestoppen: Johan H. Andresen og Katharina Andresen er blant Oslos rikeste, her med Stein Erik Hagen på en norsk fest på Verdensøkonomisk forum i Davos i 2023. Foto: Bjørn Haugan, VGPå formuestoppen: Johan H. Andresen og Katharina Andresen er blant Oslos rikeste, her med Stein Erik Hagen på en norsk fest på Verdensøkonomisk forum i Davos i 2023. Foto: Bjørn Haugan, VG

Oslo, Asker og Bærum er store kommuner – nær én av fem nordmenn er bosatt her. Blant de rikeste er andelen imidlertid langt høyere. 515 av 1000 av landets tusen mest formuende har adresse i enten Oslo, Asker eller Bærum, viser skattelistene for 2024.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Kriminalitet

Arbeids­le­dige og trygda er overre­pre­sentert i draps­sta­ti­stikken, ifølge ein fersk Kripos-rapport.

Integrering

Regje­ringen vil kutte i støtta til flykt­nin­ger. LO er uroa for at flere da vil lures til svart arbeid.

Arktis

Grønland ønsker tettere samarbeid med Norge