Litteratur

Etterlyser palestinske stemmer

Kun ett arrangement under litteratur­festivalen på Lillehammer handler om krigen i Gaza. Oversetter Gøril Eldøen er kritisk til programmet.

GLIMRER MED SITT FRAVÆR: Norsk Litteraturfestival på Lille­hammer går av stabelen i dag. Oversetter Gøril Eldøen mener at mangelen på programposter om Gaza er påfallende. GLIMRER MED SITT FRAVÆR: Norsk Litteraturfestival på Lille­hammer går av stabelen i dag. Oversetter Gøril Eldøen mener at mangelen på programposter om Gaza er påfallende.

– Jeg lurer på hvordan man kan lage en litteraturfestival i 2025 med 250 arrangementer som ikke sier noen ting om Palestina, sier oversetter Gøril Eldøen.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Kulturtirsdag

Biogra­fi­ak­tu­elle Bruno Liljefors skapte tretten barn og atskillig flere dyre- og fugle­ma­le­rier – og ble en av tre konger i svensk kunst før moder­nismen.

Kulturpolitikk

Kultur­for­eninger og -insti­tu­sjoner dropper Arendal­suka

Bøker

De som leser skjønn­lit­te­ratur, har høyere verbal intel­li­gens, ifølge ny forskning. Men lang­les­ning er en utdøende kunst, tror professor.