Historie

Krigen slipper aldri taket

De fleste norske bøkene og filmene om okkupasjonstida er kommet de siste 25 årene. Hvorfor blir vil aldri ferdig med krigen?

Popcorn og krutt: «Krigsseileren», «Kampen om Narvik» og «Den 12. mann» er bare noen av kino­suksessene de siste årene som har handling fra andre verdenskrig. Foto: Nordisk Film/Mer film/Nordisk Film ProductionPopcorn og krutt: «Krigsseileren», «Kampen om Narvik» og «Den 12. mann» er bare noen av kino­suksessene de siste årene som har handling fra andre verdenskrig. Foto: Nordisk Film/Mer film/Nordisk Film Production

Ennå står hendingene fra de onde, de herdende krigsårene i friskt minne hos oss alle. De opptar våre tanker, de preger våre samtaler. Krigsårene har ikke sluppet sitt tak på oss.»

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Kommentar

Jerntoll får vi. Men vi slipper nok å se norske lydbøker på Spotify.

Kunst

I går gikk Blomqvists årlige høst­auk­sjon av stabelen. Flere verk forble usolgt.

Kommentar

Svindlerne bruker kunstig intel­ligens på stadig mer kreative måter. Det stiller tøffere krav til vår digitale beredskap.