Intervju

Dans med det ordløse

Plateaktuelle Kvedarkvintetten lar samsongen få lov til å fortelle historier åpne for tolkning, på albumversjonen av bestillingsverket «Tagal».

TO AV FEM: Du forstår om du er én av dem – Silje og Tonje Risdal Liahagen er det ene av to søskensett som utgjør albumaktuelle Kvedarkvintetten, fra Torpo i Hallingdal. TO AV FEM: Du forstår om du er én av dem – Silje og Tonje Risdal Liahagen er det ene av to søskensett som utgjør albumaktuelle Kvedarkvintetten, fra Torpo i Hallingdal.

Klokka har så vidt passert 11:00 og vi har tatt plass som de første betalende gjestene noen minutter etter at tradisjonsrike Dovrehallen i Storgata i Oslo har åpna dørene for (man)dagen. Over bordet i hjørnebåsen mens trikken skingrer forbi, sitter Silje og Tonje Risdal Liahagen. De utgjør to femtedeler av Kvedarkvintetten sammen med søsknene Helga, Margit og Sina Myhr. Og før vi engang har rukket å bestille kaffe, plukker Silje spontant opp melodien som strømmer bakgrunnsmusikalsk fra høyttalerne, og nynnesynger på refleks med på en strofe.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Musikkmagasinet

Festival

Byen uten tidevann

Ringrever og ungsauer spiller side om side i Egersund.

Boks

Spenstige symfonier

Bohuslav Martinůs særegne neo­­­klassisisme bør inn på standardrepertoaret.

Kommentar

De uavhengige

For første gang på fem år presenterte IFPI Norge denne måneden salgsstatistikk for den norske plateindustrien i perioden 2020–2025. I 2025 ble det i Norge omsatt innspilt musikk for 1,5 milliarder kroner, noe som er en oppgang 3,8 prosent fra 2024. Men det er ingen grunn til å sprette sjampanjen. Som det ble poengtert i forrige ukes Musikkmagasinet, fortsetter andelen norskeide innspillinger av totalmarkedet å krympe. Disse omsatte for 266 millioner kroner i 2025 – 17,8 prosent av totalen, og ned 7,7 prosent fra 2024. I perioden 2022–2025 har markedet for innspilt musikk vokst fra 1,27 til 1,5 milliarder, mens norskeide innspillinger som helhet ikke har tatt del i denne veksten. Det kan knappest betegnes som konjunktursvingninger – det er heller en strukturendring.