Bøker

Den stødige støttesteinen

Espen Haavardsholm fyller 80 år. Bøkene hans gir oss rom å puste i – og fornyer norsk novelletradisjon, mener hans forfatterkolleger.

DREVEN: Da dette bildet ble tatt, i 1974, var Haavardsholm allerede for en forfatterveteran å regne. Foto: KlassekampenDREVEN: Da dette bildet ble tatt, i 1974, var Haavardsholm allerede for en forfatterveteran å regne. Foto: Klassekampen

Noveller, romaner, biografier, essaysamlinger og lyrikk. Det vil være en underdrivelse å si at Espen Haavardsholm er en produktiv og mangslungen forfatter.

Les hele Klassekampen på nett

Få nyhetene som setter dagsorden, analysene som betyr noe og stemmene som teller. Abonner i dag.

Bli abonnent

Allerede abonnent?

Kultur

Påske

Mens noen drar til hytta med bilen full av årgangsvin, sitter andre igjen i en trang blokk­lei­lighet. Er påska vår mest klasse­del­te høytid?

Akademia

Harvard-uni­ver­si­tetet slår tilbake mot Trump. Flere insti­tu­sjoner vil følge etter, tror lederen i Scholars at Risk Norge.

Kommentar

To KI-modeller mener de har løsningen på Natio­nal­thea­ter-floka. Vi gjør klokt i ikke å lytte til dem.