Midt i musikkenIntervju

To og en Hall

Pianist Julie Yuqing Ye kom over en glemt sonate av den norske komponisten og foregangskvinnen Pauline Hall. På sitt siste album har hun plassert den i front.

YUQING YE: Gir seg i kast med både kjente og glemte verker fra norsk piano­historie. FOTO: Svetlana KuzminaYUQING YE: Gir seg i kast med både kjente og glemte verker fra norsk piano­historie. FOTO: Svetlana Kuzmina

Du ga ganske nylig ut albumet «From the Archives». Der spiller du verker av Edvard Grieg og Geirr Tveitt, men du åpner med en pianosonate av Pauline Hall (1890-1969), som ikke har vært fremført siden urfremføringen i 1916. Hvorfor valgte du å åpne med nettopp dette verket?

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Musikkmagasinet

Kommentar

Bassmys­te­riet

I påsken var jeg på kinopremiere i London, og så årets mest sjarmerende og nerdete påskekrim. Hvor ingen blir drept eller skadet. Noen husker kanskje da den parkerte tilhengeren til musiker Sol Heilo ble stjålet i forfjor, med alle musikkinstrumentene hennes? Omtrent det samme skjedde med Paul McCartney i 1972, da noen brøt seg inn i en parkert varebil tilhørende roadien hans. Sol fikk heldigvis alt tilbake etter noen uker. Paul måtte vente i 51 år. Mens Sol ble frastjålet en hel instrumentsamling, mistet Paul bare en bass. Imidlertid var bassen et av de mest berømte og betydningsfulle musikkinstrumenter i det 20.

Konsert

Forandring fryder

For Big Thief er bevegelse motivasjon nok.

Konsert

For format

Daniel Lopatin inntok museet og museet inntok ham.