KonsertFestivalrapportÅpningskonsert

Helmaks i Halden

Åpningen av den nye Kaktusfestivalen var noe helt eget.

FLAMENGOPRINSEN AV HALDEN: Will Oldham i aksjon med både norske og amerikanske musikere. Foto: Veronica von GroningenFLAMENGOPRINSEN AV HALDEN: Will Oldham i aksjon med både norske og amerikanske musikere. Foto: Veronica von Groningen

Spirit in the Darkfeat. Geir Sundstøl

Bonnie Prince Billy,Tønes, Matthew Houck mfl.

Kaktusfestivalen

Fredrikshalds teater

Halden, 28. mai

Enhver konsertgjenger i Fredrikshalds teater i Halden må være forberedt på at selve scenerommet deler topp-plasseringen på plakaten med artistene. Teateret ble tegnet av arkitekt Balthazar Nicolai Garben, åpnet i 1838 for byens borgere og er landets eneste bevarte barokk-teater med skrått scenegulv og kulisser intakt. Selvsagt er det byens stolthet.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Musikkmagasinet

Festival

Byen uten tidevann

Ringrever og ungsauer spiller side om side i Egersund.

Boks

Spenstige symfonier

Bohuslav Martinůs særegne neo­­­klassisisme bør inn på standardrepertoaret.

Kommentar

De uavhengige

For første gang på fem år presenterte IFPI Norge denne måneden salgsstatistikk for den norske plateindustrien i perioden 2020–2025. I 2025 ble det i Norge omsatt innspilt musikk for 1,5 milliarder kroner, noe som er en oppgang 3,8 prosent fra 2024. Men det er ingen grunn til å sprette sjampanjen. Som det ble poengtert i forrige ukes Musikkmagasinet, fortsetter andelen norskeide innspillinger av totalmarkedet å krympe. Disse omsatte for 266 millioner kroner i 2025 – 17,8 prosent av totalen, og ned 7,7 prosent fra 2024. I perioden 2022–2025 har markedet for innspilt musikk vokst fra 1,27 til 1,5 milliarder, mens norskeide innspillinger som helhet ikke har tatt del i denne veksten. Det kan knappest betegnes som konjunktursvingninger – det er heller en strukturendring.